Bonus RPK chce zmienić polskie prawo - mały świadek koronny

20 lutego 2019
hello world!

Kara pięciu i pół roku pozbawienia wolności i przepadek ok. 500 tys. zł. Taki wyrok, w lipcu 2017 roku, usłyszał znany polski raper - Bonus RPK. Prokuratura oparła akt oskarżenia na podstawie zeznań tzw. małych świadków koronnych. Instytucja ta od wielu lat budzi kontrowersję w polskim prawie. Skazany artysta ma zamiar zmienić jej działanie. W tym celu powołał do życia inicjatywę ustawodawczą o nazwie PoprawaPrawa.pl. Oliwier Artur Romanowski (Bonus RPK) nie pozostaje osamotniony. W jego obronie stanęli już Guova, Sokół, Tede, Diox, Popek, Buczer, Żurom, a także Quebonafide. Z pomocą przyszedł także Liroy, który jako poseł zbiera podpisy w sejmie.

Dlaczego Bonus RPK został skazany?

Oliwier Artur Romanowski został zatrzymany przez policję w marcu 2015 roku. Wtedy też usłyszał zarzut handlowania narkotykami. Polski raper wpłacił poręczenie majątkowe i opuścił areszt.

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

art. 59 - ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

Zdaniem prokuratury Bonus RPK - przede wszystkim - handlował marihuaną. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli skazał go w lipcu 2018 roku. Kara wynosiła 5 i pół roku pozbawienia wolności. Ponadto raper musiał zapłacić karę grzywny w wysokości ok. 500 tys. zł. Zdaniem organu sprawiedliwości właśnie tyle zarobił na nielegalnym procederze.

Jedynym dowodem w mojej sprawie są zeznania skruszonych świadków koronnych. Oprócz słowa przeciwko słowu nie ma na mnie nic co mogłoby świadczyć o tym, że handlowałem narkotykami (...) Rozumiem, zakup kontrolowany, podsłuchy, bilingi czy namacalny towar poddany ekspertyzie... Ale nic z tych rzeczy.. Jakby tego było mało, jako dowód w sprawie, wzięli moją twórczość, co już w ogóle jest chore (...)

Oliwier Artur Romanowski - oficjalny profil na Facebooku

Raper odwołał się od wyroku i zdecydował się na stworzenie inicjatywy obywatelskiej, której celem stała się nowelizacja obowiązującego prawa.

Mały świadek koronny - instytucja do zmiany

Bonus RPK nie tylko chce zmienić swoją obecną sytuację. Przede wszystkim inicjatywa ma na celu przebudowę artykułu traktującego o instytucji tzw. małego świadka koronnego. Jego opis znajduje się w art. 60 § 3 kodeksu karnego. Wynika z niego, że sprawca współdziałający z innymi przestępcami może otrzymać złagodzenie kary lub nawet liczyć na jej warunkowe zawieszenie w momencie, kiedy zacznie współpracować.

Mały świadek koronny musi ujawnić wobec organu powołanego do ścigania przestępstwa informację o współuczestnikach czynu karalnego. Jego zadaniem jest również wskazanie wszelkich istotnych okoliczności, które temu towarzyszyły. We wskazanych wyżej sytuacjach sąd musi zastosować przynajmniej nadzwyczajne złagodzenie kary.

W § 4 możemy przeczytać, że sąd ma również możliwość zadecydowania o nadzwyczajnym złagodzeniu kary lub jej warunkowym zawieszeniu w innych przypadkach. Chodzi o takie, w których niezależnie od wyjaśnień złożonych w sprawie sprawca ujawnił istotne okoliczności dotyczące przestępstwa. Ważne jest, by organ nie posiadał już otrzymanych informacji, a przestępstwo, o którym się dowiedział jest zagrożone karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.

Bonus RPK chce zmienić działanie wskazanej wyżej instytucji.

Zamysł ustawy dotyczy dopracowania art. 60, a dokładnie paragrafu 3 i 4, który na dzień dzisiejszy pozwala skazywać ludzi tylko i wyłącznie na podstawie samych słów nie opierając się na innych kluczowych dowodach materialnych. W ten sposób ludzie hurtowo trafiają do aresztów i nie mają jak się bronić. Ciężko jest o alibi, kiedy pomówienia dotyczą nie raz wielu lat wstecz, szczególnie w sprawach związanych z narkotykami. Świadkowie często żonglują kosmicznymi (wirtualnymi) ilościami i plątają się w zeznaniach, a mimo to w 99% dochodzi do skazań! W taki sposób można udupić każdego, kto jest niewygodny.

Oliwier Artur Romanowski (Bonus RPK)

Liroy wesprze kolegę - będzie zbierał podpisy w Sejmie

Sam Bonus RPK wyraża swoją wdzięczność względem Piotra Marca (pseud. Liroy), który rozpoczął zbieranie podpisów pod inicjatywą obywatelską poprawaprawa.pl.

Dzięki jego pomocy już niebawem nasz projekt trafi do sejmu z ramienia posłów.

Oliwier Artur Romanowski (Bonus RPK)

Źródło:

  • glamrap.pl
  • PoprawaPrawa.pl on Facebook

Źródło zdjęcia:

chevron-down
Copy link