W dniu 17 lipca 2018 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał postanowienie dotyczące charakteru zwolnienia przez sąd z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej.
Zgodnie z art. 104 Prawa Bankowego - Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.
Obowiązek, o którym mowa powyżej nie dotyczy przypadków, w których:
Zdaniem Sądu Apelacyjnego instytucja zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej ma charakter wyjątkowy i ostateczny. Oznacza to zatem, że sąd rozpoznając wniosek prokuratora o zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej udziela zgody tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji celów toczącego się postępowania. Sąd rozpoznając taki wniosek, mając na względzie wyjątkowy charakter tego instrumentu, winien wnikliwie te okoliczności zbadać. A więc ustalić czy w sprawie konieczne jest stosowanie tego przepisu wyjątkowego, czy też prokurator może zgromadzić niezbędne dowody bez potrzeby uchylania tajemnicy bankowej.
Wyrażenie zgody na zwolnienie z zachowania obowiązku tajemnicy bankowej musi zostać poprzedzone miarodajnym wyczerpaniem możliwości pozyskania danych potrzebnych prokuratorowi. Innymi słowy, dopóki prokurator nie wyczerpie możliwości uzyskania tych danych bez uciekania się do ubiegania o zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej, dopóty jej uchylenie uznać trzeba za przedwczesne.
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 17 lipca 2018 r., sygnatura II AKz 495/18