Tatuaże więzienne i ich znaczenie
Część czytelników zapewne kojarzy więzienne tatuaże z serialu „Prison Break”, gdzie główny bohater wytatuowany był od stóp do głów. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Do niedawna znaczenie tatuaży więziennych nie było ujawniane na zewnątrz, znali je tylko osadzeni w zakładach karnych. To jeszcze bardziej podkreślało ich symbolikę i tajemniczość. Obecnie przestało to być sekretem. Co oznaczają te najczęściej nieduże znaczki i w jaki sposób umieszcza się je na ciele skazanego?
Tatuaże więzienne to najczęściej tusz z długopisu
Jak łatwo się domyślić w więzieniu trudno o dostęp do profesjonalnego sprzętu do tatuowania. Więźniowie wykonują go najczęściej z tego, co mają pod ręką i co uda im się przemycić do celi. Najprostsza maszynka do tworzenia tatuaży więziennych nazywana jest „dziargałką” lub „kolką”. Tworzy się ją z igły, najczęściej przemyconej z więziennego szpitala. Pojemnikiem na tusz jest obudowa długopisu. Czasem więźniom udaje się przemycić do więzienia prawdziwy tusz. Jeśli jest to niemożliwe, korzystają z tego, co mają na miejscu. Czerwony barwnik uzyskują ze sproszkowanych cegieł, kolor czarny – z gumy, którą topią z podeszwy buta. Najczęściej stosowany jest barwnik niebieski, który powstaje z tuszu do długopisu. Do zagęszczenia barwnika używa się… szamponu do włosów. Odkażenie rany odbywa się tym co jest pod ręką – perfumami, alkoholem, spirytusem. Całą maszynkę podłącza się do kabli i silniczka, wymontowanych najczęściej z drobnego sprzętu rtv – magnetofonu, walkmana itp.
Więzienne tatuaże jak barwy klubów piłkarskich
W niektórych zakładach karnych obowiązują barwy, symbole czy wręcz loga, dzięki którym już na pierwszy rzut oka widać, w jakim więzieniu skazany odbywał karę. Wśród herbów zakładów karnych wyróżnić można na przykład:
- róża w podkowie lub gołąb – Warszawa Białołęka
- palma – Iława
- góra na tle wschodzącego słońca – Koronowo
- połowa zakratowanego okna, przylegająca połowa orła – Kraków
- ryby – Łódź
- żółw – Nysa
- głowa orła – Szczecin
- gałązka wiśni – Sztum
- dwa skrzyżowane miecze – Strzelce Opolskie
- motyl – Warszawa Mokotów
- orzeł nad górami – Wrocław
- usta lub orzeł w locie – Wronki
Więzienne tatuaże na twarzy
Główną cechą więziennych tatuaży jest to, że w większości muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki nim bowiem współwięzień nie tylko może rozpoznać kompana z poprzedniej odsiadki. Stanowią one też ostrzeżenie. Przykładowo tatuaż w postaci kropki na czubku nosa oznacza cwela, osobnika zhańbionego, konfidenta współpracującego z obsługą więzienną. Takie tatuaże więzienne najczęściej wykonywane są przemocą, mają być oznaką pogardy dla tatuowanego i dodatkową karą. Konfidenta tatuuje się również za uchem lub na policzku. Ostrzeżeniem może być również tatuaż „666”. Tego tatuażu nie wykonuje się jednak pod przymusem, gdyż jego znaczenie jest zgoła odmienne. Właściciel takiej „dziary” to człowiek nieobliczalny, „syn Szatana”. Dlatego warto mieć się przed nim na baczności.
Inne tatuaże więzienne na twarzy mogą być symbolem zaufania i wysokiej pozycji w więziennej hierarchii. Serduszko w okolicy oka to symbol przywódcy grypsujących, „mąciciela”. Kreseczka na przedłużeniu zewnętrznych kącików oczu oznacza człowieka o sprawdzonym przez organizację zaufaniu. Kropka na czole, najczęściej pomiędzy brwiami oznacza świra, człowieka znającego tajniki symulacji zaburzeń psychicznych, ma ostrzegać że jej właściciel może być niepoczytalny. Śpiochy na oczach to symbol człowieka śpiącego wszystko widzącego. Oznaczają człowieka czujnego w każdej sytuacji oraz mającego czujny sen.
Inna grupa tatuaży więziennych na twarzy wskazuje na preferencje seksualne. I tak na przykład kropka na brodzie, pod ustami oznacza homoseksualistę. Natomiast kropka na ustach lub po wewnętrznej stronie wargi wskazuje, że jej właściciel (najczęściej również homoseksualista) nie stroni od seksu oralnego.
Więzienne tatuaże jak wojskowe pagony
Stali bywalcy więziennych cel tatuują sobie symbole na wzór wojskowych dystynkcji. Tatuaże umieszczane na barkach wskazują na więzienny staż osadzonego. Każda wytatuowana belka to 1 rok pozbawienia wolności, natomiast każda gwiazdka symbolizuje 3 lata za kratami. Major osadzony jest więc 5 lat, natomiast pułkownik – 11 lat. Po przekroczeniu stopnia pułkownika cały tatuaż należy usunąć (lub pokryć nowym) i wytatuować generalski wężyk. Jego wypełnione fragmenty oznaczają lata już spędzone za kratkami, natomiast te posiadające tylko kontury – pozostały do zakończenia kary czas odsiadki.
Tatuaże więzienne – znaczenie symboli
Więźniowie oczywiście również chętnie tatuują sobie symbole popełnionych przez siebie przestępstw. Przekreślony kluczyk oznacza włamywacza. Tatuaż więzienny obrazujący księżyc z gwiazdką lub kropką to symbol nocnego złodzieja. Takie tatuaże umieszcza się najczęściej na dłoni, między kciukiem a palcem wskazującym. Powodem tego jest fakt, by współwięźniowie już na pierwszy rzut oka wiedzieli, z kim mają do czynienia. Ponadto często znaczenie symbolu zależy właśnie od miejsca, w którym go umieszczono. Tak jest chociażby z kropką. Jak pisałam wyżej, umieszczona w różnych miejscach twarzy może oznaczać na przykład konfidenta lub homoseksualistę. Natomiast kropka między palcami dłoni oznacza złodzieja. Kropka ze strzałką to symbol kieszonkowca.