Surowe kary za cofanie liczników w autach

19 września 2018
/

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o karach za cofanie liczników w samochodach. Za „przekręcenie licznika” grozić będzie kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Dotyczy to zarówno zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy tego zlecenia.

Dziś można cofać liczniki, nie narażając się na karę, ponadto niektóre warsztaty posiadają w swojej ofercie taką „usługę” – przypomina Ministerstwo Sprawiedliwości (MS), które przygotowało ów projekt. We wtorek 18 września 2018 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks karny przygotowany przez MS, który pozwoli ograniczyć oszustwa cofania liczników w używanych samochodach. Jak podkreślał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - Samochodowi kanciarze, a także ich pomocnicy, są dziś praktycznie bezkarni. Ofiarą oszustów padają nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonych czterech kółek wydają często ostatnie oszczędności.

Dodatkowa kontrola stanu licznika

Projekt przewiduje również karę grzywny do 3000 zł wtedy, gdy właściciel samochodu wymieni cały licznik na nowy (awaria starego licznika) i nie zgłosi tego faktu w stacji kontroli pojazdów. Natomiast stacje kontroli pojazdów, które już teraz mają obowiązek przekazywania do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas przeglądów technicznych, po zmianie przepisów będą również zobowiązane do przekazywania informacji o wymianie licznika oraz jego przebiegu w chwili odczytu.

Policja również skontroluje stan licznika

Zgodnie z projektem przy każdej kontroli policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż graniczna, Żandarmeria Wojskowa oraz służby celne będą zobowiązane do spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Te dane również pojawią się w centralnej ewidencji pojazdów. Ma to ułatwić proces wykrywania oszustów.

Jak w Europie Zachodniej

Od dawna w państwach Europy Zachodniej funkcjonują podobne rozwiązania. Inicjatorzy projektu informują, że w Niemczech za fałszowanie przebiegu licznika w samochodzie grozi 5 lat więzienia. W Austrii natomiast grozi rok więzienia za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Za zmianę stanu licznika we Francji prawo przewiduje 2 lata więzienia. Za ingerencję w stan licznika w Czechach może grozić rok więzienia oraz utrata samochodu.