Czy można anulować przelew?

Autor: Alma Asuai
29 lipca 2019
hello world!

Co zrobić, jeżeli przelew został wysłany na niewłaściwy numer konta? Przy wpisywaniu 26-cyfrowego numeru konta trzeba dopuścić możliwość pomyłki. Istnieje też szansa, że ktoś podał nam nieprawidłowy numer albo los spłatał nam psikusa i kot przebiegł po klawiaturze komputera w najmniej odpowiednim momencie. Czy można anulować przelew? Jak odzyskać wysłane przez pomyłkę pieniądze?

Zacznijmy od tego, że reklamacja w wypadku przelewu na niewłaściwy numer konta nie ma racji bytu, ponieważ to nasza pomyłka. Niektóre banki biorą pod uwagę możliwość wystąpienia takiego błędu i udostępniają swoim klientom procedurę wycofania przelewu – za darmo lub za opłatą. Taka procedura rządzi się jednak swoimi prawami. Musimy się zgłosić do banku, zanim pieniądze trafią do sesji Elixir. 

Prześledźmy pokrótce drogę pieniędzy podczas przelewu bankowego. 

  1. Zlecamy przelew.  
  2. Bank odbiera nasze zlecenie (sesja wychodząca). 
  3. Przelew zostaje zaksięgowany w systemie Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) – Elixir.
  4. Przelew trafia do banku odbiorcy (sesja przychodząca).
  5. Beneficjent odbiera przelew. 

Czym jest Elixir? To system obsługujący detaliczne rozliczenia międzybankowe w Polsce. Należy do Krajowej Izby Rozliczeniowej. W dni robocze w systemie Elixir odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, czyli operacje przekazania środków pomiędzy bankami. Ważnym elementem całej układanki jest fakt, że KIR pozwolił bankom na określanie własnych godzin przelewów bankowych. To znaczy, że każdy bank może mieć (i raczej ma) inne godziny przyjmowania zleceń płatniczych. Może także manipulować terminami księgowania przelewów. 

Większy problem pojawia się w sytuacji, w której beneficjent naszego błędnego przelewu ma konto w tym samym banku co my, ponieważ wpłata zostaje zaksięgowana od razu. 

Przeczytaj również:
Czy bez paragonu można reklamować lub zwrócić towar?

Jak odzyskać pieniądze?

Sprawdź szybko, czy w twoim koncie osobistym jest opcja – anuluj przelew/cofnij przelew. Jeżeli nie, jak najszybciej zadzwoń na infolinię. Nie ma tu czasu na zbędne kombinowanie. Załóżmy, że twój bank przewiduje możliwość wycofania przelewu, najprawdopodobniej będziesz musiał złożyć wniosek o zwrot mylnie wypłaconej kwoty. Wówczas konsultanci będą mogli cofnąć przelew. Ta procedura jest możliwa do wykonania, o ile przelew nie został jeszcze zaksięgowany w systemie KIR-u. 

Czy można anulować przelew? - Odzyskanie pieniędzy po zaksięgowaniu

Kwestia odzyskania przypadkowo przelanych pieniędzy została poruszona w ustawie o usługach płatniczych. Według przepisów instytucje finansowe mają obowiązek poinformować odbiorcę błędnego przelewu o pomyłce oraz o konsekwencjach braku zwrotu przelanej sumy. Ta informacja musi dotrzeć do nieszczęsnego beneficjenta w ciągu 3 dni od momentu wykonania przelewu. Następnie bank tworzy specjalny rachunek zwrotu, na który należy odesłać przypadkowy przelew. Z tego rachunku pieniądze wrócą do właściciela. Według ustawy o usługach płatniczych odbiorca błędnego przelewu ma miesiąc na zwrot środków. Co jeżeli właściciel przypadkowego konta nie będzie chciał oddać pieniędzy? W takim wypadku bank ma prawo udostępnić jego dane osobie, która wykonała pomyłkowo przelew, a ta może pozwać przypadkowego nabywcę pieniędzy do sądu. 

Zanim wejdziemy na drogę sądową, możemy wysłać wezwanie do oddania przypadkowej wpłaty. W takim wezwaniu musi znaleźć się kwota, termin odesłania pieniędzy i nr rachunku osoby, która chce odzyskać swoją należność. Oddanie pieniędzy nastąpi na rachunek zwrotu prowadzony przez bank. Z tego rachunku pieniądze wrócą do właściciela. 

Pomocnym może okazać się także Kodeks cywilny 

Art. 405 Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Otrzymanie przypadkowego przelewu jest bezpodstawnym wzbogaceniem się. Nie ma co do tego wątpliwości, a to znaczy, że przypadkowy beneficjent naszego przelewu, przejawiający wyjątkowy opór w oddaniu pieniędzy, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. 

Odzyskanie przypadkowo wysłanych pieniędzy może być kłopotliwe. Wiele bowiem zależy od szczęścia uwarunkowanego godziną przelewu i przepisami banku. Powoli w bankowości elektronicznej pojawiają się blokady sprawdzające, czy nazwa odbiorcy pasuje do nr konta. Możliwość pomyłki nadal jednak istnieje. Nie pozostaje nam nic innego, jak dokładnie sprawdzać nr konta, odbiorcę i kwotę. W tym wypadku pośpiech jest zawsze złym doradcą.

chevron-down
Copy link