Ponad 23 mln zł dofinansowania dla LPR

14 maja 2018
hello world!

Unowocześnienie infrastruktury polskiego lotniczego ratownictwa medycznego. 11 maja 2018 roku na lotnisku w Bemowie (Warszawa) została podpisana umowa. Jej celem jest przekazanie 23,4 mln zł dofinansowania Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu (LPR).

LPR = bezpieczeństwo

Ta inwestycja jest istotna nie tylko dla polskiej służby zdrowia, ale również dla samych poszkodowanych. Każdy z pacjentów mających styczność z LPR wie, że lepsze i szybsze działanie prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa. Zdaniem ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego "dzięki przekazanym środkom Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie mogło jeszcze lepiej realizować swoje zadania i pomagać ludziom w sytuacjach nagłych zachorowań i wypadków drogowych."

I etap finansowania

Jak wynika z informacji zawartej na stronie internetowej resortu, Ministerstwo Zdrowia przy podpisaniu umowy przeznaczyło już 18,5 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pierwszym wydatkiem ma być budowa, doposażenie i modernizacja baz należących do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jest to pierwszy z trzech planowanych etapów obejmujących łącznie kwotę 24,3 mln zł. Ministerstwo przypomniało także, że od grudnia 2016 roku LPR-y mają w swoim posiadaniu sprzęt pozwalający na wykonywanie operacji lotniczych w nocy lub w czasie trwania niesprzyjających warunków pogodowych.

Wymagana modernizacja

Umowa została zawarta pomiędzy Ministrem Zdrowia, Łukaszem Szumowskim, a dyrektorem LPR, Robertem Gałązkowskim. Zdaniem drugiego obecne załogi działające w miejscach objętych projektem działają w warunkach wymagających modernizacji. Budowa lub przebudowa baz jest niezbędna by zapewnić komfort pracy każdej z załóg. Istotne są także odpowiednie warunki przechowywania nowoczesnych śmigłowców.

Wsparcie finansowe powędruje do kolejnych pięciu baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które znajdują się w:

  1. Olsztynie;
  2. Lublinie-Świdniku;
  3. Płocku;
  4. Gdańsku;
  5. Sanoku.

"Złota godzina"

Ministerstwo Zdrowia podkreśla jak bardzo ważne jest wsparcie dla zespołów LPR. Środki finansowe z Unii Europejskiej pomagają spełnić standard tzw. "złotej godziny". Jest to określenie pierwszych 60 minut pomiędzy zdarzeniem, a rozpoczęciem specjalistycznego leczenia. Celem jest nieprzekraczalność tego terminu.

Zgodnie z informacjami umieszczonymi przez Ministerstwo Zdrowia termin podjęcia realizacji prac z etapu I ma zostać zrealizowany maksymalnie do końca 2019 roku.

chevron-down
Copy link