Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

FIFA: Nadchodzą zmiany na rynku transferowym

Spis treści
rozwiń spis treści

Prezydent FIFA Gianni Infantino tworzy projekt zmiany na rynku transferowym. Reforma wielomiliardowego rynku transferowego znacznie ograniczy możliwości klubów. Projektowane zmiany będą dotyczyć cen oraz wynagrodzenia zawodników. Zmieni się również rola agentów sportowych na rynku transferowym piłki nożnej.

Podstawowym zagrożeniem rynku transferowego są nadzwyczaj szybko rosnące koszty kupna oraz wynagrodzenia piłkarzy. Zbyt dużą rolę (również finansową) pełnią obecnie agenci w podpisywaniu umowy. Podejrzanych praktyk rynkowych nie brakuje. Odpowiedzią na ten stan rzeczy stało się stworzenie reformy, której pomysłodawcą jest FIFA.

Izba rozrachunkowa

W ramach reformy przewidziane jest stworzenie nowego organu finansowego w strukturze FIFA. Specjalna izba rozrachunkowa powinna czuwać nad przejrzystością transferów oraz analizować wszelkiego rodzaju płatności i transakcje, dokonywane między klubami piłkarskimi. Kontrolą izby zostaną objęte płatności transferowe oraz prowizje wypłacane agentom. Izba rozrachunkowa będzie pełnić rolę „regulatora rynku”, którego de facto wcześniej nie mieliśmy okazji doświadczyć (pomimo finansowego fair play egzekwowanego przez UEFA).

Wynagrodzenie agenta

Reforma ma sprawić, że wysokość wynagrodzenia agentów znacząco się obniży. Sytuacja, w której prowizja agenta wynosi prawie połowę wartości zawodnika nie powinna mieć już miejsca. Tego typu przypadki można było wcześniej obserwować. Maksymalna prowizja agentów sportowych będzie ograniczona do 5 % od wysokości wartości transferowej.

Zmiany w polityce wypożyczenia

Kolejna zmiana z projektu reformy FIFA, która wydaje się być możliwa do zrealizowania odnosi się do polityki wypożyczenia. FIFA ma w planach wprowadzenie limitu ośmiu piłkarzy na wypożyczeniu do innej drużyny. Tego typu zmiany mogą uderzyć w politykę budowania zespołu i szkoły sportowej takich drużyn jak na przykład Chelsea. Ograniczenia wypożyczeniowe dla drużyny z tak dużą kadrą oddaną innym klubom na sezon, mogłyby spowodować natychmiastową rewizję kadrową.

Planowane zmiany – czy wszystko jest możliwe?

Reforma przewiduje także możliwość wprowadzenia algorytmów AI, które ustanawiałyby maksymalny pułap środków możliwych do wydania przez klub na transfery piłkarzy w sezonie. Podobny algorytm miałby ustalać wynagrodzenie zawodników w zależności od przychodów osiąganych przez całą strukturę klubu sportowego. Takie rozwiązanie nie wydają się być jednak możliwe do realizacji w najbliższym czasie.

Kiedy FIFA zacznie wdrażać swój projekt reformy rynku transferowego nadal nie wiadomo. Brakuje również informacji dotyczących środków egzekucji planowanych ograniczeń.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career