Ile kosztuje sporządzenie opinii prawnej?

23 września 2020
hello world!

Niektóre problemy, z którymi mierzymy się w życiu, wymagają wsparcia ze strony wykwalifikowanych specjalistów. Tak samo jest z problemami natury prawnej. Dlatego tak często korzystamy z pomocy prawników, którzy oferują szeroki wachlarz różnych usług prawnych. Do usług tych należą także opinie prawne oraz porady.

Planując podpisanie umowy z prawnikiem, powinniśmy również jednak pomyśleć o aspekcie finansowym uzyskania pomocy prawnej. I choć cena będzie zależna od skomplikowania sprawy, renomy prawnika czy nawet miasta, to mniej więcej można policzyć, ile wyniesie końcowy rachunek.

Pamiętajmy także, że o cenach danego prawnika dowiemy się podczas pierwszej rozmowy. Każdy prawnik posiada własny cennik oraz jest w stanie mniej więcej określić, ile dane zadanie będzie wymagało od niego pracy. Z pewnością warto jednak rozeznać się w cenach rynkowych, by później wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

Czym jest porada prawna?

Porada prawna to nic innego jak poinformowanie nas przez prawnika o obowiązującym stanie prawnym. Najczęściej usług tego typu udzielają wykwalifikowani specjaliści, czyli radcowie prawni oraz adwokaci. Należy jednak pamiętać, aby w naszym pytaniu szczegółowo określić przedmiot porady prawnej. W przeciwnym wypadku informacje, których nam udzielono, mogą okazać się nieprzydatne. Co może być przedmiotem porady prawnej? Mogą to być różnego rodzaju sprawy, zarówno te, które będą wydawać się na pierwszy rzut oka błahe, jak i skomplikowane, wielowątkowe problemy. W każdym jednak przypadku racjonalnym rozwiązaniem jest najpierw spisanie wszystkich spraw, o które chcemy się zapytać. Dzięki temu o żadnej nie zapomnimy.

W jaki sposób może być sporządzona porada prawna?

Ze względu na zróżnicowanie spraw, których może dotyczyć porada prawna, może być ona udzielona zarówno w postaci porady ustnej, jak i porady pisemnej. Pierwsze rozwiązanie jest dużym ułatwieniem zarówno dla prawnika, jak i dla klienta. Jest ono szczególnie przydatne w przypadku prostych spraw. Nie wiąże się ze sporządzeniem dokumentu – co oznacza mniej pracy adwokata albo radcy prawnego. Dodatkowo ustna porada prawna może zostać udzielona szybko – co z pewnością docenią wszyscy ci, którym zależy na czasie. Jeśli bowiem nasza sprawa jest prosta, całe spotkanie z prawnikiem może potrwać nawet krócej niż pół godziny. Jednak w przypadku bardziej złożonych problemów często konieczne będzie sporządzenie pisemnej opinii prawnej. I choć na wydanie jej trzeba będzie trochę poczekać, ułożenie wszystkiego w formie pisemnej z pewnością ułatwi zrozumienie tego, co prawnik chciał nam przekazać.

Ile kosztuje sporządzenie porady prawnej?

Ile kosztuje informacja prawna lub porada prawna? To zależy. W przypadku niektórych spraw wystarczająca będzie jedynie informacja lub porada udzielona ustnie. Taka usługa będzie kosztowała od 50 do 150 zł. Czasem – ze względu na charakterystykę sprawy – konieczne będzie sporządzenie porady prawnej na piśmie. Ta druga opcja będzie oczywiście wiązała się z większymi kosztami. Za tego typu usługę zapłacimy od 100 do nawet 1000 zł. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli sprawa, z którą przychodzimy do prawnika, jest skomplikowana, posiada wiele wątków oraz porusza dużo problemów prawnych, to cena może znacznie przekroczyć 1000 zł. Każdy prawnik uzależnia bowiem ceny swoich usług od tego, ile pracy musi włożyć w ich realizację. Miejmy więc to na uwadze, planując nasze wydatki.

Ile kosztuje opinia prawna?

Opinia prawna dotyczy praktycznych problemów prawnych i stanowi ich analizę. Jej zakres może ograniczać się do jednostkowej sprawy lub całościowo omawiać dany przypadek. Natomiast jej kompleksowość w dużej mierze zależy od specyfiki poruszanego problemu. Tak jak w przypadku porady prawnej, usługę tę najczęściej wykonują wykwalifikowani prawnicy, czyli radcowie prawni oraz adwokaci. Przydatna jest szczególnie wtedy, gdy zwykła porada prawna lub informacja okażą się niewystarczające w kontekście rozwiązania naszego problemu. Pamiętajmy jednak, że – tak jak w przypadku porady prawnej – należy jak najbardziej szczegółowo określić problem, z którym przyszliśmy do prawnika. Dzięki temu mamy pewność, że sporządzona opinia nas zadowoli i będzie przydatna w naszej sprawie.

W jakim celu sporządza się opinię prawną?

Opinie prawne ze względu na swoją charakterystykę mają szereg zastosowań. Stanowią znaczącą pomoc przy ocenie różnego rodzaju stanów faktycznych, biorąc pod uwagę obecny stan prawny, orzecznictwo czy nawet publikacje prawne. Prawnik sporządzający opinię prawną wskaże także możliwe sposoby pomyślnego rozwiązania naszych problemów. Oprócz tego zaznaczy, jakie argumenty może podnosić strona przeciwna.
Opinia prawna może dotyczyć również konkretnych dokumentów i wskazywać nam, jakie prawa i obowiązki z nich wynikają. Jest to niezwykle przydatna pomoc w przypadku wszelkiego rodzaju umów, szczególnie w momencie powstania konfliktu między stronami.
W ramach opinii prawnej prawnik może także dokonać interpretacji konkretnych ustaw. Dzięki temu możemy dokładnie zrozumieć dany przepis, zapoznać się z ewentualnymi sporami w doktrynie i dowiedzieć się, jak sądy podchodzą do danego zagadnienia.

Ile kosztuje sporządzenie opinii prawnej?

Jak widać, opinie prawne mogą dotyczyć niezwykle zróżnicowanych zagadnień. Z tego też powodu cena tej usługi będzie mocno zależna od tego, co będzie przedmiotem opinii prawnej. Ceny sporządzenia opinii prawnej wahają się od 100 do 2000 zł. Wszystko zależy od skomplikowania danej sprawy. Wyższa cena względem porady prawnej będzie wynikała przede wszystkim z dużo większego nakładu pracy po stronie prawnika. Zazwyczaj bowiem konieczne jest przeanalizowanie znacznie większej ilości aktów prawnych, orzeczeń i publikacji niż w przypadku porady prawnej. Pamiętajmy jednak, że podane wyżej widełki przedstawiają jedynie przykładowe ceny. W przypadku gdy problem, z którym przychodzimy do adwokata albo radcy prawnego, będzie bardziej złożony, cena może być znacznie wyższa.

chevron-down
Copy link