Kategoria: Prawo Administracyjne

20 września 2019
Parkowanie na drodze pożarowej - czy właściciel pojazdu może pozostać bezkarny?
Zgodnie z orzecznictwem NSA to zarządca ulicy powinien dbać, aby drogi pożarowe były przejezdne. Czy parkowanie na drodze pożarowej jest więc bezkarne?
18 września 2019
Czym jest numer PESEL i jak go czytać?
Numer PESEL jest jedenastocyfrowym symbolem numerycznym, który pozwala na łatwą i szybką identyfikację osoby, która go posiada. Co zawiera numer PESEL?
16 września 2019
Zamieszkanie a zameldowanie - jakie są różnice?
Zamieszkanie a zameldowanie - czym różnią się te pojęcia? Często są one stosowane zamiennie. Są jednak sytuacje, kiedy warto znać różnice pomiędzy nimi.
12 września 2019
Obowiązek wyprowadzania psa na smyczy
Pies na smyczy - czy zawsze jest to obowiązek właściciela? Dowiedz się, jak na ten temat wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku!
5 września 2019
Czy sąsiad może hodować kury?
Czy sąsiad może hodować kury na swoim podwórku? Czy można się temu sprzeciwić i w jakiej sytuacji? Dowiedz się więcej na Kruczek.pl!
8 sierpnia 2019
Prawa kobiety po poronieniu i martwym urodzeniu
Poronienie i martwe urodzenie są tematami, które oschłe ustawodawstwo stara się traktować ze zrozumieniem. Jakie prawa przysługują w takich przypadkach?
6 sierpnia 2019
Kiedy wojsko może zabrać ci samochód? Świadczenia w czasie wojny i pokoju
Świadczenia w czasie wojny i pokoju - w jakich sytuacjach wojsko może nakazać wykonanie określonego zadania, a nawet zająć samochód i mieszkanie?
2 sierpnia 2019
Bezpodstawny mandat w komunikacji miejskiej – jak się odwołać?
Kontrolerom komunikacji miejskiej od lat zdarzają się nadużycia. Otrzymałeś bezpodstawny mandat w komunikacji miejskiej? Sprawdź, jak się od niego odwołać!
2 sierpnia 2019
WSA uchylił decyzję prezesa NBP o odmowie ujawnienia informacji dotyczących umów cywilnoprawych
WSA wydał wyrok, w którym uchylił decyzję prezesa NBP, dotyczącej udostępnienia informacji o umowach cywilnoprawnych. Co znalazło się w jego treści?
1 sierpnia 2019
Dotkliwa kara dla przewoźnika za wydanie biletu dopiero po zakończonej podróży - wyrok NSA
Kara dla przewoźnika, który pobierał opłatę oraz wydawał bilet dopiero w chwili, gdy pasażer opuszczał autobus. Jaki wyrok wydał NSA?