Kategoria: Prawo administracyjne

25 marca 2020
Czasowa rejestracja pojazdu
Sytuacje, w których możliwa jest czasowa rejestracja pojazdu, przewiduje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jakie to przypadki?
10 marca 2020
Ponaglenie w prawie administracyjnym – czyli co zrobić, kiedy urzędowi się nie spieszy?
Czym różni się bezczynność od przewlekłości? W jakiej formie i kiedy należy wnieść ponaglenie, kiedy nie dostajemy odpowiedzi od urzędu?
17 stycznia 2020
Pozwolenie na broń. Czy dobre stosunki z byłą żoną są warunkiem jego otrzymania?
Kiedy można otrzymać pozwolenie na broń? Jakie wymagania należy spełnić, by posiadać broń i amunicję? Czy zdobycie pozwolenia jest trudne?
20 grudnia 2019
Kto odpowiada za śliski chodnik? Odpowiedzialność za szkodę
Kto odpowiada za śliski chodnik? Z jakich przepisów wynika odpowiedzialność za szkodę? Jak duża może być grzywna za nieuprzątnięcie chodnika?
9 grudnia 2019
Kara za brak opłaty parkingowej pod marketem. Czy to legalne?
Duże sieci marketów i centra handlowe zmieniają w ostatnim czasie politykę parkingową. Czy kara za brak opłaty parkingowej pod marketem jest legalna?
28 listopada 2019
Zasiłek okresowy – kiedy można go otrzymać?
Czym jest zasiłek okresowy? Kto może starać się o jego przyznanie? Sprawdź, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby otrzymać zasiłek okresowy!
25 listopada 2019
Pobyt czasowy i praca – jak złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?
Pobyt czasowy i praca. Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Czym jest ruch bezwizowy? Jakie przywileje przygotowano dla obywateli Ukrainy?
19 listopada 2019
Czy przewoźnik może wydać nam bilet dopiero po zakończonej podróży?
Wydanie biletu oraz pobranie należności za przejazd powinno nastąpić przed rozpoczęciem kursu. Jaka została nałożona kara dla przewoźnika?
23 października 2019
Wywłaszczenie nieruchomości – czy można się przed nim obronić?
Budowa dróg często oznacza konieczność wywłaszczenia. Nie każdy jednak chce pozbyć się domu. Czy można obronić się przed wywłaszczeniem nieruchomości?
18 października 2019
Renta planistyczna – czym jest i kogo dotyczy?
Czym jest renta planistyczna? Komu się należy i w jakich przypadkach? Sprawdź, co warto wiedzieć o rencie planistycznej!