Kategoria: Prawo Administracyjne

19 listopada 2019
Czy przewoźnik może wydać nam bilet dopiero po zakończonej podróży?
Wydanie biletu oraz pobranie należności za przejazd powinno nastąpić przed rozpoczęciem kursu. Jaka została nałożona kara dla przewoźnika?
23 października 2019
Wywłaszczenie nieruchomości – czy można się przed nim obronić?
Budowa dróg często oznacza konieczność wywłaszczenia. Nie każdy jednak chce pozbyć się domu. Czy można obronić się przed wywłaszczeniem nieruchomości?
18 października 2019
Renta planistyczna – czym jest i kogo dotyczy?
Czym jest renta planistyczna? Komu się należy i w jakich przypadkach? Sprawdź, co warto wiedzieć o rencie planistycznej!
17 października 2019
Zdjęcie jako dowód w sprawie - czy zdjęcie może być jedynym dowodem?
Czy można traktować zdjęcie jako dowód w sprawie sądowej? Kiedy może być ono jedynym dowodem? Wejdź i dowiedz się wszystkiego na temat zdjęcia jako dowodu!
1 października 2019
Kiedy Policja może użyć paralizatora?
Paralizator elektryczny to obecnie jeden ze środków przymusu bezpośredniego znajdujący się w uzbrojeniu Policji. Kiedy Policja może użyć paralizatora?
26 września 2019
Zmiana nazwiska własnego i dzieci po rozwodzie. Lepiej się pospieszyć!
Zmiana nazwiska po rozwodzie - jak przebiga procedura w przypadku zmiany u siebie oraz u dzieci? Dowiedz się, dlaczego nie warto zwlekać ze zmianą nazwiska!
25 września 2019
Czy sąsiad może trzymać śmieci albo złom na swojej działce?
Co zrobić, jeśli na działce sąsiada zalegają śmieci? Czy sąsiad może bez konsekwencji trzymać śmieci na swojej działce? Sprawdź, co na ten temat mówi prawo!
20 września 2019
Parkowanie na drodze pożarowej - czy właściciel pojazdu może pozostać bezkarny?
Zgodnie z orzecznictwem NSA to zarządca ulicy powinien dbać, aby drogi pożarowe były przejezdne. Czy parkowanie na drodze pożarowej jest więc bezkarne?
18 września 2019
Czym jest numer PESEL i jak go czytać?
Numer PESEL jest jedenastocyfrowym symbolem numerycznym, który pozwala na łatwą i szybką identyfikację osoby, która go posiada. Co zawiera numer PESEL?
16 września 2019
Zamieszkanie a zameldowanie - jakie są różnice?
Zamieszkanie a zameldowanie - czym różnią się te pojęcia? Często są one stosowane zamiennie. Są jednak sytuacje, kiedy warto znać różnice pomiędzy nimi.