Kategoria: Prawo karne

24 marca 2020
Konsekwencje ucieczki z kwarantanny
Kwarantanna to jeden ze środków stosowanych z uwagi na pandemię. Jednak nie wszyscy jej przestrzegają. Jakie konsekwencje może mieć ucieczka z kwarantanny? 
23 marca 2020
Konsekwencje składania fałszywych zeznań
Przestępstwa składania fałszywych zeznań można dopuścić się w postępowaniu sądowym. Jaką karę za składanie fałszywych zeznań przewiduje polski Kodeks karny?
23 marca 2020
Czym jest oszustwo komputerowe?
Czym jest oszustwo komputerowe? Jak wygląda odpowiedzialność za popełnienie tego przestępstwa? Dowiedz się więcej na temat oszustwa komputerowego.
13 marca 2020
Niecenzuralne gesty a prawo
Czy niecenzuralne gesty mogą stanowić przestępstwo? Co na ten temat mówią przepisy polskiego kodeksu karnego? Dowiedz się więcej.
28 lutego 2020
Czym jest Niebieska Karta?
Niebieska Karta jest dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Co warto niej wiedzieć?
26 lutego 2020
Blokada alkoholowa – dla kogo?
Wobec kogo może zostać zastosowana blokada alkoholowa? Czym jest blokada alkoholowa? Kto może o nią wnioskować? Dowiedz się więcej.
25 lutego 2020
Kiedy możliwe jest zastosowanie pouczenia?
W jakich przypadkach możliwe jest zastosowanie pouczenia? Jakie znaczenie ma pouczenie na gruncie polskiego kodeksu wykroczeń?
21 lutego 2020
Uchylanie się od opodatkowania
Kodeks karny skarbowy penalizuje uchylanie się od opodatkowania. Jakie konsekwencje takich działań przewiduje kodeks? Dowiedz się więcej.
21 lutego 2020
Zatajenie prowadzenia działalności gospodarczej (firmanctwo)
Kodeks karny skarbowy statuuje klasyczny rodzaj deliktu skarbowego w postaci tzw. firmanctwa. Co grozi za zatajenie prowadzenia działalności gospodarczej?
19 lutego 2020
Czym jest należność publicznoprawna?
Jednym z podstawowych pojęć występujących na gruncie kodeksu karnego skarbowego jest należność publicznoprawna. Co kryje się pod tym terminem?