Kategoria: Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

16 października 2019
Kto może być opiekunem prawnym małoletniego i ubezwłasnowolnionego?
Kto w świetle przepisów może wejść w rolę rodzica i zostać opiekunem prawnym dziecka? Jakie warunki musi spełniać opiekun prawny ubezwłasnowolnionego?
14 października 2019
Zmiana orzeczenia w sprawie alimentów. Kiedy możliwe jest obniżenie albo podwyższenie świadczenia?
Alimenty z biegiem czasu mogą okazać się niewystarczające albo też mogą stać się za dużym obciążeniem. Jak wystąpić o obniżenie lub podwyższenie alimentów?
10 października 2019
Środki wychowawcze stosowane wobec nieletnich
Jakie są możliwości sądu w razie popełnienia przestępstwa przez nieletnich? Jakie środki wychowawcze wobec nieletnich mogą zostać zastosowane?
10 października 2019
Odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie
Kto i w jaki sposób może odebrać dziecko rodzicom? Dowiedz się, kiedy możliwe jest odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie!
7 października 2019
Bigamia w polskim prawie
Bigamia oznacza zawarcie małżeństwa przez osoby, z których przynajmniej jedna znajdowała się w ważnym związku małżeńskim. Jak kwestię bigamii reguluje prawo?
26 września 2019
Zmiana nazwiska własnego i dzieci po rozwodzie. Lepiej się pospieszyć!
Zmiana nazwiska po rozwodzie - jak przebiga procedura w przypadku zmiany u siebie oraz u dzieci? Dowiedz się, dlaczego nie warto zwlekać ze zmianą nazwiska!
23 września 2019
Jakie uprawnienia ma rodzic z ograniczoną władzą rodzicielską?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej - co oznacza w praktyce? Dowiedz się, jakie uprawnienia ma rodzic w przypadku ograniczonenia władzy rodzicielskiej!
13 września 2019
Rodzice czy opiekun prawny – kto może podpisać zgodę na wycieczkę dla dziecka?
Zgoda rodziców - czym jest i kiedy należy jej udzielić? Kto może udzielić zgody zamiast rodzica? Kiedy rodzic nie może decydować o swoim dziecku?
11 września 2019
Czy rodzic może uprowadzić własne dziecko?
Czy rodzic, który posiada pełnię praw rodzicielskich, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za uprowadzenie dziecka? Sprawdź wyrok Sądu Najwyższego!
6 sierpnia 2019
Kiedy sąd może odmówić rozwodu?
Orzecznictwo w kwestii odmowy udzielania rozwodów jest niespójne. W jakich przypadkach może nastąpić odmowa rozwodu przez sąd?
1 2 3 7