Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze

27 sierpnia 2021
Kiedy sprawa rozwodowa kierowana jest do mediacji?
Kiedy sprawa rozwodowa jest kierowana do mediacji? Jak wyglądają mediacje w sprawach rozwodowych? Dowiedz się więcej na ten temat.
18 sierpnia 2021
Związek nieformalny (konkubinat) a podział majątku
Związek nieformalny a podział majątku - jak kształtuje się podział majątku w sytuacji zakończenia nieformalnego związku, jakim jest konkubinat?
16 sierpnia 2021
Separacja – jakie są jej skutki?
Jakie są skutki prawne separacji? Jakie są różnice między separacją a rozwodem? Czy istnieje obowiązek alimentacyjny między małżonkami w separacji?
11 sierpnia 2021
Czym jest odpis aktu stanu cywilnego i jak go uzyskać?
Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego? Kiedy będzie on nam potrzebny? Czy możliwa jest odmowa wydania odpisu? Dowiedz się więcej na ten temat
21 lipca 2021
Rozwód, separacja i ustanie małżeństwa
Czym jest rozwód, czym separacja, a czym ustanie małżeństwa? Jakie niosą za sobą konsekwencje? Dowiedz się więcej na ten temat.
27 maja 2021
Powództwo o ochronę dóbr osobistych dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi – czy jest możliwe?
Powództwo o ochronę dóbr osobistych dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi - czy istnieje podstawa prawna? Czy wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego?
25 maja 2021
Rodzinne postępowanie informacyjne, czyli mediacja przed rozwodem
W sprawach o rozwód i separację szczególnie istotną kwestią jest dążenie do pojednania małżonków. Mediacja przed rozwodem – w jakich sytuacjach?
24 maja 2021
Konieczność zawiadamiania prokuratora w sprawach o pozbawienie władzy rodzicielskiej? – postulat Ministerstwa Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje, aby prokurator miał obowiązek udziału w sprawie, która dotyczy władzy rodzicielskiej - czy to dobry kierunek zmian?
21 maja 2021
Surogacja, brak uznania za rodzica dziecka a naruszenie poszanowania życia rodzinnego – wyrok ETPCz
Dziecko urodzone przez surogatkę. Brak uznania za rodzica dziecka a naruszenie poszanowania życia rodzinnego – wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
20 maja 2021
Alimenty natychmiastowe – już w tym roku?
Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów.