Kąpiel w miejscu zabronionym – konsekwencje prawne
Nullum crimen sine lege – zgodnie z tą sentencją łacińską wszystko, czego prawo nam nie zabrania, jest dozwolone. Czy tak samo wygląda sytuacja dotycząca wszelkich kąpieli i kąpielisk? Czy pływać można wszędzie tam, gdzie nie ma widocznej informacji, która tego zakazuje? To zależy. Zanim wejdziemy do wody, upewnijmy się, czy wybrane przez nas miejsce jest oficjalnym kąpieliskiem. Co grozi za kąpiel w miejscu zabronionym?
Gdzie można legalnie pływać?
Policja apeluje – zanim wejdziemy do wody, sprawdźmy, czy mamy do czynienia z kąpieliskiem. Zgodnie z prawem wszelkie kąpiele w innych miejscach do tego nie przeznaczonych są zakazane. Innymi słowy, nie można pływać w dowolnym zbiorniku wodnym lub w dowolnej jego części. Na miejscu zawsze powinien być obecny ratownik.
W praktyce nie wygląda to jednak tak jak na papierze. Nie ma fizycznej możliwości karać wszystkich osób, które nie przestrzegają tego zakazu. Upomnienia są jednak również po to, by zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo żywiołu, z którym kąpiący mają do czynienia.
Ważne! Powyższa interpretacja przepisów jest jednak niespójna. W niektórych częściach Polski przedstawiciele służb mundurowych są zdania, że jeżeli nie ma zakazu kąpieli, to nie powinno się zabraniać kąpieli, a tym bardziej wystawiać mandatów. Z tego względu warto zapoznać się z lokalnymi warunkami.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest zdania, że przez względy bezpieczeństwa (nie przez wzgląd na ryzyko otrzymania kary grzywny) należy korzystać jedynie z miejsc specjalnie do tego wyznaczonych, tzw. kąpielisk. Te z kolei muszą mieć specjalnie wydzielone strefy (np. brodzik dla dzieci), jeżeli są to obszary, gdzie woda sięga głębiej niż 1,2 m.
Kąpiel w miejscu zabronionym – gdzie nie można pływać?
Mandat za pływanie w miejscu zabronionym mogą otrzymać osoby, które kąpią się poza czerwoną flagą kończącą granice kąpieliska lub te pływające w miejscu niedozwolonym.
Takie obszary muszą być widocznie oznaczone, by wykluczyć możliwość przeoczenia informacji o zakazie.
Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
art. 55 – ustawa Kodeks wykroczeń
Czytaj również: Czy można pływać nago w jeziorze i co z nudyzmem?