Kasy fiskalne online od stycznia 2019 roku

19 czerwca 2018
/

Obowiązkowe kasy online od 1 stycznia 2019 roku. Jako pierwsi zobowiązani do posiadania nowego modelu urządzenia będą osoby prowadzące warsztaty samochodowe lub stacje paliw. Zgodnie z zamysłem rządowego projektu, kasy mają posiadać stałe podłączenie do Internetu. Celem ma być przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym z każdej odbytej transakcji.

Centralne Repozytorium Kas

CRK to nowy system teleinformatyczny, którego celem jest odbieranie i gromadzenie informacji z kas fiskalnych nowego typu. Dokonywać on będzie również analizy i kontroli ww. danych. Samo przesyłanie danych będzie działać w formie elektronicznej przy użyciu stałego łącza internetowego. Dokument przybierze postać przewidzianą dla Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Zgodnie z planowanymi zmianami kasa online powinna zapewniać prawidłowe ewidencjonowanie i przechowywanie informacji. Powinna również spełniać standard bezpieczeństwa podczas przesyłania ww. danych, które dotyczą m. in.:

  1. przedmiotu sprzedaży;
  2. podstawy opodatkowania;
  3. kwoty należnego podatku;
  4. nr NIP podatnika

Kto musi być gotowy na 1 stycznia 2019 roku?

Do wymiany kasy fiskalnej na nową, posiadającą stały dostęp do Internetu na początku 2019 roku będą zobligowane osoby świadczące usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. W tym samym gronie znajdą się właściciele stacji benzynowych.

W dalszej kolejności (od 1 lipca 2019 roku) obowiązek montażu nowego urządzenia przypadnie podatnikom świadczącym usługi gastronomiczne i budowlane. Do końca 2019 roku mają czas ci, którzy świadczą usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne lub te związane z fitnessem, a także osoby zajmujące się krótkotrwałym zakwaterowaniem.

Co ze starymi urządzeniami?

Kasy fiskalne starego typu mają być stopniowo wyłączane ze sprzedaży. Wszystkie znajdujące się już w obiegu będą dozwolone do użytku aż do momentu zużycia. Urządzenia posiadające papierowy zapis kopii mogą być jeszcze instalowane jedynie do 31 grudnia 2018 roku, zaś kasy mające zapis kopii w postaci elektronicznej - do 31 grudnia 2011 roku.

90% ulgi na nowe kasy fiskalne

Każdy z podatników będzie mógł skorzystać z ulgi w wysokości 90% ceny netto przy zakupie nowej kasy fiskalnej. Warunek jest taki, że kwota, którą otrzymamy od państwa nie może przekroczyć 1 tys. złotych. Drugą istotną sprawą dla chcących skorzystać z promocji jest zmieszczenie się w ramach terminu wyznaczonego przez ustawę. Urządzenie musi zostać kupione w związku z powstaniem nowego obowiązku. Nie może to jednak nastąpić później niż po 6 miesiącach od rozpoczęcia okresu ewidencjonowania.