Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Znalezione nie kradzione, czyli kiedy następuje nabycie własności rzeczy znalezionej?

Spis treści
rozwiń spis treści

Często zdarza się, że znajdujemy jakąś rzecz, cudzą rzecz. Zastanawiamy się, co z nią zrobić. Czy możemy traktować ją jako rzecz swoją? Prawo cywilne zajmuje się tą kwestią właściwie od zarania dziejów, wystarczy zajrzeć do prawa rzymskiego. Znajdowanie rzeczy cudzych odbywało się w każdym czasie i w każdej długości oraz szerokości geograficznej.

Zgodnie z art. 187 KC ewentualne nabycie przez nas własności następuje tylko wtedy, gdy rzecz była rzeczywiście porzucona przez właściciela bez zamiaru utraty praw do niej, a znalazca ewentualnie właściwy organ państwowy powiadomił osobę uprawnioną o znalezieniu rzeczy. W przypadku, gdy rzecz taka nie zostanie przez osobę uprawnioną odebrana w ciągu roku, a w przypadku niemożności wezwania w ciągu 2 lat od jej znalezienia – staje się własnością znalazcy. Rzecz znaleziona będąca zabytkiem lub materiałem archiwalnym po upływie powyższych terminów staje się własnością skarbu państwa.

Obowiązki znalazcy

Obowiązki znalazcy reguluje ustawa o rzeczach znalezionych. Jeżeli nie znamy osoby uprawnionej, czyli znalazca nie może się z nią skontaktować, to w zależności od tego co i gdzie znaleźliśmy, oddajemy rzecz niezwłocznie właściwemu staroście (np. pieniądze, papiery wartościowe, papiery wartościowe) albo policji w przypadku, gdy znaleźliśmy: broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dokumenty. W razie znalezienia rzeczy w: budynku publicznym, środku transportu publicznego, albo pomieszczeniach otwartych dla publiczności, oddajemy rzecz zarządcy.

Znaleźne – co warto o nim wiedzieć?

Znalazcy, gdy osoba uprawniona odbierze rzecz, należy się tzw. znaleźne. Roszczenie o znaleźne należy zgłosić najpóźniej w chwili wydania rzeczy. Wysokość znaleźnego wynosi 1/10 wartości rzeczy, a jeżeli znalazca poniósł inne uzasadnione koszty np. znaleziony pies pogryzł dywan – znalazca może dochodzić naprawienie szkody.

Komu znaleźne nie przysługuje?

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 października 1982 roku (sygn. akt III CRN 242/82, OSNCP 1983, nr 7, poz. 81) wyraził pogląd, który jest wciąż aktualny. Funkcjonariuszowi publicznemu, który znalazł rzecz podczas wykonywania czynności służbowych, znaleźne nie przysługuje.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career