Kiedy profesjonalny pełnomocnik jest niezbędny?
Co do zasady osoba występująca w sądzie może to robić samodzielnie. Jest jednak kilka sytuacji, gdy ze względu na ich powagę w naszym imieniu musi wystąpić profesjonalny pełnomocnik. Kiedy będzie to konieczne?
Przymus adwokacko-radcowski, bo tak zwie się ta instytucja, występuje zarówno w postępowaniu cywilnym, karnym, jak i administracyjnym. Jego celem jest przede wszystkim zapewnienie profesjonalnej pomocy adwokata bądź radcy prawnego w najtrudniejszych i najbardziej złożonych etapach postępowania sądowego.
Profesjonalny pełnomocnik – postępowanie cywilne
Zgodnie z art. 87 (1) § 1 Kodeksu postępowania cywilnego przymus adwokacko-radcowski obejmuje całe postępowanie przed Sądem Najwyższym. Dotyczy również czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym, ale podejmowanych przed sądami niższej instancji. Innymi słowy: reprezentujący nas adwokat sporządza i podpisuje skargę kasacyjną, a następnie występuje w naszym imieniu na rozprawie przed Sądem Najwyższym. Natomiast wspomniane wyżej czynności procesowe podejmowane przed sądami niższej instancji to na przykład:
- postępowanie wszczęte na skutek zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji rozpoznawanego przez Sąd Najwyższy,
- rozpoznawanie przez Sąd Najwyższy skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu niższej instancji.
Przymus posiadania profesjonalnego pełnomocnika jest natomiast wyłączony w poniższych sprawach:
- w postępowaniu o zwolnienie z kosztów sądowych oraz o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu,
- gdy stroną, jej organem, przedstawicielem ustawowym lub pełnomocnikiem jest sędzia, prokurator, notariusz albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, a także gdy stroną, jej organem lub przedstawicielem ustawowym jest adwokat, radca prawny lub radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym również w sprawach z pozwu grupowego musimy ustanowić profesjonalnego pełnomocnika. Wymóg ten nie występuje, gdy powód wykonuje zawód adwokata lub radcy prawnego.
Profesjonalny pełnomocnik – postępowanie karne
W sprawach karnych z przymusem adwokacko-radcowskim mamy do czynienia w następujących przypadkach:
- złożenie kasacji,
- złożenie skargi na wyrok sądu odwoławczego,
- wniesienie subsydiarnego aktu oskarżenia,
- złożenie apelacji od wyroku sądu okręgowego,
- złożenie wniosku o wznowienie postępowania.
Kasacja, skarga, apelacja lub wniosek o wznowienie postępowania muszą zostać sporządzone i podpisane przez profesjonalnego pełnomocnika, o ile pochodzą od strony innej niż prokurator.
Profesjonalny pełnomocnik – postępowanie administracyjne
W postępowaniu przed sądami administracyjnymi przymus adwokacko-radcowski występuje w czterech przypadkach, przy wnoszeniu:
- skargi kasacyjnej od wyroku WSA do NSA,
- do NSA zażalenia na postanowienie WSA o odrzuceniu skargi kasacyjnej,
- do NSA skargi o wznowienie postępowania,
- NSA skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
W postępowaniu administracyjnym oprócz adwokata i radcy prawnego może nas reprezentować doradca podatkowy (w sprawach podatkowych) lub rzecznik patentowy (w sprawach z zakresu własności przemysłowej).
Czytaj również: Po żabocie go poznasz żabocie go poznasz – kolory w świecie prawniczym