Wieczne lato

1 kwietnia 2019
hello world!

Parlament Europejski zapowiada w Polsce wieczne lato. Od marca 2021 roku oficjalnie kończymy z  zimą. Przestawiamy się bowiem na cieplejszą porę. I tutaj nawet eurosceptycy powinni być zadowoleni… choć niestety nie chodzi o pogodę, ale jedynie o strefę czasową.

Clockwise, anticlockwise?

410 głosów za, 192 głosów przeciw i 51 wstrzymujących się - to wyniki wtorkowego głosowania w Parlamencie Europejskim w sprawie likwidacji zmiany czasu w Europie. Zatem koniec z przestawianiem zegarków dwa razy w roku. Odtąd państwa członkowskie same będą mogły zdecydować, w której strefie czasowej zostaną. Te, które wybiorą czas letni, ostatni raz przestawią zegarki w marcu 2021 roku. Te natomiast, które pozostaną w strefie czasu zimowego, ostatecznej zmiany dokonają w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Koniec ze zmianą czasu

Cała procedura jest następstwem konsultacji społecznych, zainicjowanych przez Komisję Europejską w lutym ubiegłego roku. Spośród 4.6 mln respondentów aż 84% opowiedziało się za ujednoliceniem czasu. Po wczorajszym głosowaniu pora jeszcze na ostatnie poprawki, negocjowane między Parlamentem a ministrami państw członkowskich, do których to należy ostateczna decyzja, w jakiej strefie czasowej pozostanie ich kraj. Jak zapowiada Europoseł Karol Karski, Polska wybierze letnią. Jeśli jednak, w ocenie Komisji Europejskiej, zmiana mogłaby wywołać negatywny wpływ na rynek wewnętrzny Unii, na wejście w życie przepisów dyrektywy trzeba będzie poczekać kolejnych 12 miesięcy. A wszystko to w trosce o gospodarkę. To ona bowiem , jak powszechnie wiadomo, wprawia wszystko w ruch.

A gospodarka, jak i pogoda, potrafi być kapryśna …

chevron-down
Copy link