Czy przestępstwo można wykryć po zapachu?
Specjalnie przygotowany czworonóg o wdzięcznym imieniu Rex musi przejść specjalną tresurę, dzięki której stanie się najlepszym przyjacielem policjanta, a najgorszym wrogiem przestępcy. Nasz wonny tester, który do niedawna beztrosko machał radośnie ogonkiem stanie się jednym z najlepszych radarów zapachowych, który zapoznawany jest z szeregiem wyselekcjonowanych substancji.
Czym jest osmologia?
Jest to jedna z najmłodszych dziedzin kryminalistycznych stosowanych w Polsce. Jest także jedną z tych, które rozwijają się najszybciej. Jej zadaniem jest wykorzystywanie specjalnie wytresowanych psów do identyfikacji osób. Zwierzaki dokonują tego za pomocą śladów zapachowych, które delikwent chcąc nie chcąc zostawił w najbliższym otoczeniu swojego bytowania.
Ślad zapachowy to… zapach. Nie ma sensu rozwijać tematu, z którym każdy z nas na każdym etapie życia ma styczność. Co prawda można nie posiadać zdolności odczuwania pobudzania receptorów węchowych substancjami lotnymi, ale jest to raczej rzadki przypadek.
Jak pachnie człowiek?
To zależy od jego kodu DNA i jest cechą indywidualną. Nie usprawiedliwia to nie mycia się i nie używania antyperspirantów 😉 Za to nie jest zależny od diety, więc przestępca będąc fit od czasu popełnienia zbrodni raczej nie zdoła się w ten sposób ukryć przed wymiarem sprawiedliwości. Nie zmieni go również ubranie i otoczenie, w którym delikwent się obraca.
Substancje identyfikujące nasz indywidualny zapach znajdują się w krwi, gruczołach potowych i łojowych. Zostawiamy go również w złuszczającym się naskórku, wypadniętych i tych znajdujących się na miejscu włosach, w wydzielinach z nosa i narządów płciowych.
Radar na czterech nogach
Wymiar sprawiedliwości nie miał pojęcia jaki specjalistyczny, żywy, jedzący psią karmę i merdający ogonem sprzęt posiada. Na samym początku psy używane były jedynie przy wykrywaniu śladów świeżych przy badaniu miejsca zdarzenia lub pościgu za zbiegiem.
Podczas wieloletnich obserwacji psów będących w akcji odkryto, że mają one ogromne pole manewru na wonnym polu bitwy. Bardzo szeroka możliwość rozdzielcza i zdolność do zapamiętywania określonych gatunków zapachowych pokazały, co potrafią odpowiednio wyszkolone czworonogi.
Tak powstała praktyka kryminalistyczna, której celem było umiejętne zabezpieczenie i ochrona stabilnych i tych konkretnych składników wydzielanych przez ludzkie ciało. Tak więc już teraz można powiedzieć, że kryminalistycy nauczyli się zbierać zapachy ludzkie, zabezpieczać i przechowywać niczym kolekcjoner znaczki pocztowe w klaserze.