Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Zakup biletu podczas kontroli – czy wolno?

Spis treści
rozwiń spis treści

W tramwaju lub autobusie istnieje możliwość zakupu biletu w biletomacie lub przy okienku u kierowcy. Pasażerowie chętnie korzystają z tej usługi. Pozwala to zaoszczędzić im czas na szukanie sklepu lub automatu z biletami, szczególnie gdy są one oddalone od przystanku, z którego odjeżdża ich środek transportu. Pomimo tego kontrolerzy czasami zatrzymywali takie osoby, zanim zdążyły dokonać zakupu i karały ich mandatem za jazdę bez ważnego biletu. Sąd Rejonowy w Łodzi uznał, że nie mogą tak robić.

Zdarzenie, którego dotyczy powyższy wyrok miało miejsce 9 grudnia 2014 roku. Wracająca po locie z zagranicy ze sporym bagażem kobieta, wbiegła przez ostatnie drzwi do odjeżdżającego tramwaju. Mając odliczoną kwotę na zakup biletu, udała się w tym celu do okienka motorniczego. Tramwaj był pełen pasażerów, jako, że przejazd odbywał się po godzinie 16 w tzw. godzinach szczytu. Dodatkowo przejście przez zatłoczony wagon utrudniały bagaże tj. podróżna walizka i torba z laptopem.

Odwołanie nie przyniosło zamierzonego skutku

Kiedy dotarła do kierującego pojazdem została zatrzymana przez kontrolera, który uniemożliwił jej dokonanie zakupu biletu i wystawił wezwanie do zapłaty kwoty 270, 40 zł. Kobieta nie zgadzając się z decyzją, odmówiła podpisana wezwania. W sierpniu 2015 roku złożyła odwołanie od nałożonej na nią kary za jazdę bez biletu, które to nie zostało rozpatrzone.

Stanowisko Sądu: racja po stronie pasażerki

Na szczęście dla pasażerki Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa VIII Wydział Cywilny uznał w wyroku, że racja leży po jej stronie. W orzeczeniu Sąd zaznaczył, że gdy pasażer wchodzi do wagonu ostatnimi drzwiami, a następnie pojazd rusza, zasadnym jest przyjęcie, że prawdopodobnie będzie miał on realną możliwość zakupu biletu u kierującego dopiero po dojechaniu do kolejnego przystanku. Osoby kontrolujące powinny uwzględnić taką sytuację i umożliwić kupno u motorniczego mimo trwania kontroli. W efekcie sąd uznał, że brak było podstaw do wystawienia na pasażerkę wezwania do zapłaty.

Sygnatura akt VIII C 3501/15 Sąd Rejonowy Łódź-Widzew.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career