Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

„Polski Ład”: zmiany w podatkach

Spis treści
rozwiń spis treści

Jak czytamy w dokumencie prezentującym założenia „Polskiego Ładu”, Polsce udało się uniknąć wzrostu bezrobocia spowodowanego kryzysem związanym z pandemią. Jednak stabilność finansowa polskich rodzin oznacza nie tylko samą pracę, lecz także godziwe wynagrodzenie za jej wykonywanie. Dlatego planowane jest podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich pracujących Polaków do 30 tys. PLN, a także podniesienie II progu podatkowego i wprowadzenie specjalnej ulgi w PIT. Proponowane zmiany mają wejść w życie z początkiem 2022 roku. W okolicach lipca tego roku mają natomiast zostać zaprezentowane projekty ustaw.

„Polski Ład”– nowa kwota wolna od podatku

Nowa kwota wolna od podatku ma wynieść 30.000 zł. Obecnie wynosi ona dla większości 3.091 zł. Zmienione mają być również progi podatkowe. II próg podatkowy, od którego obecnie płaci się podatek w wysokości 32%, wyniesie 120.000 zł. Obecnie jest to nieco ponad 85.000 zł i zdaniem rządu już od dawna odbiega od poziomu dochodów osób dobrze zarabiających, a w założeniu drugi próg podatkowy powinien obejmować takie właśnie osoby. Nie wiadomo jednak na razie, czy stawki podatkowe zostaną zachowane na obecnym poziomie (17 i 32%).

Rząd chce również wprowadzić wspólne rozliczanie podatkowe w roku zawarcia małżeństwa. Na konferencji prasowej prezentującej planowany „Polski Ład” wspomniano także o wyższych kosztach uzyskania przychodu dla zarabiających od 6.000 do 10.000 zł. Ponadto zapowiedziana została ulga podatkowa dla osób powracających z emigracji, a także ulga w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70.000 – 130.000 zł. Póki co nie podano jednak szczegółów tych rozwiązań. 

Problematyczna kwota wolna

Wciąż nie wiadomo jednak, czy kwota wolna będzie przysługiwać rozliczającym się liniowym PIT-em. Obecnie tacy przedsiębiorcy nie mogą z niej korzystać. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to w ich przypadku będziemy mieć do czynienia z realną podwyżką efektywnej stopy podatku bez zalety, którą dla innych płatników PIT stanowić będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że to przedsiębiorcy będą grupą finansującą zmiany. Obecnie rozliczający się podatkiem liniowym nie mogą bowiem korzystać z tego przywileju podatkowego. Tym samym w przypadku zarobków na poziomie 120.000 zł rocznie (ok. 10.000 zł miesięcznie) i utrzymania sytuacji, w której nie można korzystać z kwoty wolnej od podatku, podatek liniowy opłaci się dopiero przy kwocie 200.000 zł.

„Polski Ład”– brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Po zmianach od podatku nie będzie jednak już można, jak obecnie, odliczać zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Środki z tego tytułu mają trafić bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia. Z punktu widzenia przedsiębiorców niekorzystnym rozwiązaniem może być dostosowanie składki zdrowotnej do wysokości przychodu, czyli jej faktyczne podwyższenie. Na dodatek składki nie będzie można odliczyć od podatku. Faktycznie więc przedsiębiorcy na proponowanych zmianach mogą stracić. Tymczasem jest to bardzo szeroka grupa społeczna – samą liczbę samozatrudnionych szacuje się na ponad 1,6 mln osób. Uniemożliwienie odliczenia składki zdrowotnej od podatku dotknie również innych podatników.

Przeczytaj również: Jednoosobowa działalność gospodarcza – formy opodatkowania

Emerytury bez podatku do 2500 zł i zerowy PIT dla seniorów

„Polski Ład” przewiduje również zmiany opodatkowania emerytur. W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 PLN. W planach jest także wprowadzenie nowego instrumentu zachęcającego do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego – PIT-0 dla seniora. Pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny 60/65 lat i nie przejdą na emeryturę, lecz zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego). Zwiększy to ich pensję netto, a dzięki dalszej aktywności na rynku pracy powiększą wysokość przyszłej emerytury.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career