Mniej wyroków śmierci na świecie

23 kwietnia 2018
hello world!

2017 rok to przynajmniej 993 egzekucje w 23 państwach. Tak wynika z raportu Amnesty International na temat wykonywania kary śmierci na świecie. To o 4% mniej niż w 2016 roku i aż o 39% mniej niż w roku 2015. Wtedy organizacja zarejestrowała aż 1634 egzekucje.

W 2017 roku odnotowano 2591 wyroków śmierci w 53 państwach. To o ponad 500 mniej niż w rekordowym roku 2016. Liczby te nie uwzględniają jednak Chin, gdzie tego typu dane stanowią tajemnicę państwową i nie są udostępniane.

Postęp, ale nie wszędzie

Organizacja zauważyła znaczący postęp na całym świecie. Przykładowo zmalała liczba egzekucji w państwach Afryki Subsaharyjskiej - z pięciu w 2016 roku do dwóch w 2017 roku. Autorom raportu wiadomo, że jedynie Sudan Południowy i Somalia nadal przeprowadzają egzekucje. Prawdopodobnie również w Botswanie i Sudanie wznowiono wykonywanie egzekucji w 2018 roku, jednakże AI uważa, że fakt ten nie powinien położyć się cieniem na pozytywnych działaniach podejmowanych przez inne państwa w regionie.

Postęp jest zauważalny, ale niestety nie wszędzie. W Bahrajnie, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich po przerwie znów zaczęto wykonywać karę śmierci. Natomiast w Egipcie odnotowano bardzo duży, bo aż 70%, wzrost wyroków orzekających karę śmierci w porównaniu z 2016 rokiem.

Gambia i Mongolia mówią "nie" karze śmierci

Gambia podpisała traktat międzynarodowy, zgodnie z którym zobowiązała się do nieprzeprowadzania egzekucji i do wprowadzenia całkowitego zakazu kary śmierci. Na początku 2018 roku prezydent Gambii ustanowił tymczasowy zakaz egzekucji w państwie.

Mongolia natomiast całkowicie zniosła karę śmierci. Dzięki tym dwóm państwom liczba krajów abolicjonistycznych wzrosła do 106.

Mniej wyroków kary śmierci

Również kraje dopuszczające karę śmierci ograniczają jej wykonywanie. Przykładowo w Iranie liczba egzekucji zmalała o 11%, a tych wynikających z przestępstw narkotykowych - o 40%. Wiąże się to ze zmianą przepisów dotyczących ilości narkotyków, których posiadanie decyduje o obowiązkowym orzeczeniu kary śmierci.

Malezja znowelizowała ustawy narkotykowe wprowadzające dowolność przy orzekaniu kar w sprawie przestępstw związanych z narkotykami.

Stryczek za narkotyki?

Niepokojące jest orzekanie kary śmierci oraz egzekucja za przestępstwa narkotykowe. w 2017 roku orzekło ją 15 państw. Takie działanie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Największą liczbę egzekucji związanych z tym rodzajem przestępstw odnotowano w regionie Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Natomiast w rejonie Azji i Pacyfiku najwięcej państw stosowało karę śmierci za tego rodzaju przestępstwa (10 z 16).

Karę śmierci za przestępstwa narkotykowe wykonywano w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej i Singapurze. Nie wiadomo natomiast, czy za ten typ przestępstw skazywano w Malezji i Wietnamie. W Singapurze wszystkie wyroki śmierci wydano za przestępstwa narkotykowe. W 2017 roku powieszono 8 osób. To dwa razy mniej niż w roku poprzednim. W Arabii Saudyjskiej natomiast egzekucje przez powieszenie osób skazanych za przestępstwa narkotykowe w 2017 r. wzrosły drastycznie z 14 proc. wszystkich egzekucji do 40 proc.

22 tysiące osób czeka na wyrok śmierci

Amnesty International alarmuje, że na świecie co najmniej 21919 osób czeka na wykonanie wyroku śmierci. - Przez ostatnie 40 lat zaobserwowaliśmy ogromną zmianę na lepsze w ogólnoświatowym podejściu do kary śmierci, niemniej jednak należy podjąć pilne środki w celu powstrzymania okrutnej praktyki zabójstw dokonywanych przez państwo – powiedział Salil Shetty  - Kara śmierci jest symptomem kultury przemocy a nie odpowiedzią na tę kulturę. Poprzez mobilizację i wsparcie ludzi z całego świata możemy przeciwstawić się tej okrutnej karze i doprowadzić do tego, że nie będzie ona już nigdzie stosowana - dodał.

chevron-down
Copy link