Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Rewolucja administracji rządowej

Spis treści
rozwiń spis treści

W dniu 12 lutego 2018 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącą działów administracji rządowej. Nowela obejmuje między innymi, iż Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym program „Mieszkanie Plus”. Za estetykę przestrzeni publicznej będzie odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego, natomiast dział „budownictwo” będzie znajdował się w Ministerstwie inwestycji i rozwoju.

Cele nowelizacji

Ustawa o zmianie ustawy o działach administracji rządowej realizuje dwa istotne cele – uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz zapewnienie koordynacji działań związanych z polityką mieszkaniową państwa. Jak podaje resort, istotną potrzebą społeczną jest dbałość o ład i estetykę przestrzeni publicznej.

Dotychczas estetyka przestrzeni publicznej nie była wymieniona w ustawie o działach administracji rządowej. Niewątpliwie powodowało to niejasność co do właściwości ministrów w tym obszarze. Kolejnym elementem tego bez wątpienia szerszego celu – jest ochrona krajobrazu.

Podział kompetencji

Zmiana w popisanej przez Prezydenta ustawie polega na dokonaniu podziału kompetencji w ramach działu administracji rządowej: „budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa”, poprzez:

  • wydzielenie z niego zagadnień związanych z zagospodarowaniem przestrzennym na poziomie krajowym i regionalnym (wojewódzkim), oraz
  • polityki miejskiej – przeniesienie tego zagadnienia do działu „rozwój regionalny” umożliwi zapewnienie kompleksowego podejścia do rozwoju obszarów miejskich. Polityka miejska ma się koncentrować na wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego polskich miast. Ponadto ustalać priorytety ich rozwoju, które będą wdrażane w ramach polityki regionalnej, przede wszystkim przy wykorzystaniu środków strukturalnych UE. Ma tworzyć instrumenty prawne i organizacyjne wspierające rozwój miast i obszarów zurbanizowanych.

Zadania te zostaną przeniesione do działu administracji rządowej: „rozwój regionalny”.

W dziale: „budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa” pozostaną zagadnienia z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego na poziomie lokalnym, tj. gminy i powiatu. Z uwagi na dokonywany podział kompetencji dział: „budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa” zmieni nazwę na: „budownictwo, lokalne planowanie przestrzenne i mieszkalnictwo”, co odpowiada zakresowi spraw, które będą do niego należeć.

W konsekwencji zmianie ulegnie również zmiana nazwy ministra właściwego dla zadań objętych nowym działem.

Ponadto, w kontekście wchodzącym zmian w ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej uporządkowana zostanie terminologia używana w innych ustawach związanych ze zmianą zakresu kompetencji organów.

Ustawa wejdzie w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career