Ułatwienie producentom rolnym sprzedaż świń wolnych od wirusa ASF. Chodzi o obszary objęte ograniczeniami wprowadzonymi w związku z wystąpieniem na terytorium polski afrykańskiego pomoru świń.
Rozwiązaniem zawartym w nowym projekcie ustawy jest uwzględnienie mięsa ze świń wolnych od wirusa ASF na liście produktów mięsnych znajdującej się w ustawie z 5 września z 2016 roku. Akt prawny dotyczy szczególnych rozwiązań związanych z afrykańskim pomorem. Cały temat dotyczy jedynie tych obszarów, które zostały objęte nakazami, zakazami, ograniczeniami, a także innymi środkami kontroli lub ochrony.
W praktyce przy sprzedaży ww. mięsa ze zdrowej świni z tych obszarów nie będzie stosowana ustawa Prawo zamówień publicznych. Na jej miejsce wejdzie ta związana ze szczególnymi rozwiązaniami związanymi z wystąpieniem ASF. Nie zmienia to faktu, że nadal będą obowiązywać wymagania przy produkcji mięsa wieprzowego i oferowane mięso musi spełniać wymagania weterynaryjne.
Afrykański pomór świń jest nieuleczalną i zakaźną chorobą, na którą chorują dziki i wszelkie rodzaje świń domowych. Sam człowiek nie może zachorować na ASF, jednak może ten wirus przenosić.
Choroba nie może zostać zwalczona medycznie, ponieważ nie ma żadnych szczepionek, a samo leczenie chorych zwierząt jest zakazane. Pozostają więc metody o charakterze administracyjnym, czyli tworzenie stref objętych wszelkimi koniecznymi ograniczeniami. Z perspektywy człowieka afrykański pomór świń najbardziej niebezpieczny jest dla ekonomii gospodarstw zajmujących się hodowlą ww. zwierząt.
Od lutego 2018 roku każdy z posiadaczy świń w Polsce musi wykonywać wiele obowiązków, których celem ma być ograniczenie ryzyka przenoszenia wirusa ASF. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie agrego.pl do zadań hodowcy należy: