Symbol C w kółku (©) to nic innego jak skrót od angielskiego słowa 'copyright'. W naszym języku powiesz na to: prawo autorskie. Znajdziesz go na niektórych produktach i utworach, np. książkach lub programach komputerowych. Oznacza to, że dana rzecz jest powiązana właśnie z prawami autorskimi i możesz jej używać jedynie w granicach określonych przez twórcę.
Legalne używanie tego symbolu nie wymaga rejestracji, jak to ma miejsce w przypadku chęci użycia symbolu R w kółku. Innymi słowy, jeżeli jesteś autorem, możesz (nie musisz) oznaczać swoje dzieła poprzez dodanie symbolu C w kółku umieszczonym chociażby przy swojej nazwie.
Symbol © powstał w kulturze anglojęzycznej. Oznacza on prawo autorskie pochodzące z ustawowego aktu prawnego Wielkiej Brytanii 'Copyright and Patents Act' z 1988 r. Dzięki niemu pierwotny twórca w świetle prawa posiada wyłączne prawo do korzystania ze swojej pracy, jak również do jej dystrybucji. Bez takich zapisów dochodziłoby zapewne do wielu plagiatów i naruszeń. Od niepamiętnych czasów ludzie używają pomysłów i tworów należących do innych, twierdząc, że to ich własna praca.
Przeczytaj: Co oznacza symbol TM?
W Polsce również znajdziesz odpowiednie akty prawne, które chronią twórcę i jego utwór. Mówię tutaj chociażby o ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W internecie możesz natknąć się na stronę internetową dafont.com. Jeżeli kiedykolwiek pomyślisz o założeniu własnego bloga i użyciu czcionki pobranej z tego właśnie portalu, musisz wiedzieć o ważnym szczególe. Styl tekstu typograficznego gotowy do pobrania został stworzony przez kogoś innego. Oznacza to, że twórca ma wyłączne prawa do używania i rozpowszechniania swojej pracy (np. wstawiania symbolu ©). Prawo autorskie określi zasady i obowiązki, które musisz spełnić, żeby skorzystać z jego dzieła.
Dafont.com
The font presented on this website are their authors’ property, and are either freeware, shareware, demo versions or public domain. The licence mentioned above the download button is just an indication. Please look at the readme-files in the archives or check the indicated author’s website for details, and contact him if in doubt. If no author/licence is indicated that’s because we don’t have information, that doesn’t mean it’s free.”
Z powyższego komunikatu zawartego na stronie wynika, że czcionki przedstawione na tej stronie są własnością ich autorów i są dostępne w formie:
Strona odsyła nas do przejrzenia pliku 'readme' w archiwach. Można również sprawdzić stronę internetową wskazanego autora, aby uzyskać szczegółowe informacje dot. używania konkretnej czcionki. Ponadto w sekcji często zadawanych pytań (FAQ) na stronie internetowej odnajdziesz informacje o tym, czy czcionka jest przeznaczona do używania w celu komercyjnym, czy też jedynie w celu niekomercyjnym.
By uzyskać © na klawiaturze, musisz wykonać pewną kombinację klawiszy, tj. (lewy) ALT + 0169.
Należy wcisnąć i przytrzymać lewy klawisz 'Alt', na klawiaturze numerycznej nacisnąć kolejno cyfry: 0-1-6-9, a następnie zwolnić klawisz 'Alt'. Na ekranie powinien pojawić się symbol C w kółku. Może się zdarzyć również tak, że w danej czcionce (foncie) symbolu © po prostu nie będzie. W takim wypadku wybierz inną. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko, ponieważ wszystkie czcionki systemowe Windows taki znak powinny posiadać.