Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Funkcjonariusz popełnił błąd przy kontroli stanu licznika. Co można zrobić, aby uniknąć kary?

Spis treści
rozwiń spis treści

Wpisywanie stanu liczników aut do rządowej bazy danych jest jednym z obowiązków funkcjonariuszy policji i innych służb. Podczas tej procedury możliwe jest popełnienie błędu. Niestety prawo nie reguluje możliwości korekty takiego wpisu. Może się zatem zdarzyć, że za taką pomyłkę kierowcom przyjdzie słono zapłacić. Co zrobić, kiedy funkcjonariusz popełni błąd przy kontroli stanu licznika?

Jakie kary są przewidziane?

Ten temat jest istotny, ponieważ błędny wpis do bazy danych może oznaczać duże kłopoty dla właściciela pojazdu. Po pierwsze istnieje spore ryzyko, że auto, którego dotyczy wpis, zostanie zatrzymane w celu wykonania ekspertyzy. W niektórych przypadkach może dojść nawet do rozpoczęcia postępowania karnego, które może zakończyć się wyrokiem pozbawienia wolności. Maksymalna kara za ingerencję w stan licznika wynosi obecnie 5 lat więzienia. Nie oznacza to, że jest ona przyznawana w każdym przypadku. Kodeks karny przewiduje też inne, mniej surowe, kary. Wszystkie możliwości szczegółowo opisuje art. 306a:

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przeczytaj również:
Cofanie licznika w samochodzie – jakie kary?

Błąd przy kontroli stanu licznika

Błąd przy kontroli stanu licznika pojawia się, gdy ktoś zapisze zawyżony lub zaniżony stan licznika. Jednakże istnieją także takie przypadki, gdy stan licznika jednego auta został przypisany innemu. W tego typu sytuacjach najpewniej zostanie stwierdzony „brak logicznej ciągłości wpisów”. Skutkuje to tym, że właściciel pojazdu staje się podejrzany i może zostać oskarżony o przestępstwo. W wielu przypadkach kierowca nawet się tego nie spodziewa, szczególnie kiedy nie przechodził żadnej kontroli. Znalezienie się w takich okolicznościach jest niewątpliwie bardzo stresujące, a może to spotkać każdego. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Nadzieję przynosi fakt, że wiele takich spraw kończy się pomyślnie dla poszkodowanych kierowców. Warto więc wiedzieć, co można wtedy zrobić.

Zaistniał błąd przy kontroli stanu licznika – co robić?

Często sugeruje się, że nie należy jeździć takim pojazdem. Natomiast takie głosy nie znajdują żadnego oparcia w prawie. Nawet jeżeli są jakieś nieprawidłowości w liczniku samochodu, to nie jest przestępstwem jego używanie. W pierwszej kolejności należy ustalić, kto dokonał wpisu. Następnie jedyne, co możemy zrobić, to wezwać pisemnie tę instytucję do jego skorygowania. Jest to oznaka, iż nie mamy z tym błędem nic wspólnego. Najlepiej wysłać list polecony z potwierdzeniem odbioru, a w jego treści trzeba dokładnie opisać zaistniały problem. Bardzo istotne jest, aby w żadnym razie się nie poddawać i doprowadzić do ostatecznego naprawienia pomyłki. W przeciwnym razie może to negatywnie rzutować na dalsze kontrole pojazdu. Ważne są też czynności profilaktyczne np. wzgląd w historię naszego pojazdu. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy, korzystając z bankowości internetowej, założyć profil zaufany.

Źródło: Onet.pl

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career