Tag: dziedziczenie

22 lipca 2021
Czym jest intercyza?
Czym jest intercyza? Kiedy warto spisać intercyzę? Co należy do majątku osobistego każdego z małżonków? Dowiedz się więcej na ten temat.
21 sierpnia 2020
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Czy na pewno zawsze najlepsze?
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza - co właściwie kryje się pod tym sformułowaniem? Czy zawsze jest to jedyne słuszne rozwiazanie? Sprawdź!
29 stycznia 2020
Co wchodzi w skład majątku osobistego małżonka?
W ustroju wspólności majątkowej występuje majątek wspólny oraz majątek osobisty każdego małżonka. Co zatem wchodzi w skład majątku osobistego małżonków?
14 listopada 2019
Dziedziczenie zadłużenia - czy można uniknąć jego spłaty?
Dziedziczenie zadłużenia oznacza, że w skład spadku wchodzą także długi zmarłego. Co zrobić, gdy wiemy o istnieniu zadłużenia? Czy możemy uniknąć spłaty?
23 września 2019
Niegodność dziedziczenia
Niegodność dziedziczenia. Sprawdź, w jakich sytuacjach osoba uprawniona do zapisu, spadku albo zachowku może zostać uznana za niegodną dziedziczenia.
21 czerwca 2019
Spóźniłeś się z odrzuceniem spadku? Możesz naprawić swój błąd!
Jeśli spadkobierca chce uniknąć długów, którymi został obarczony, powinien zdecydować się na odrzucenie spadku. Co jeśli doszło do niezachowania terminu?
18 czerwca 2019
Wydziedziczenie w polskim prawie
Wydziedziczenie to instytucja prawa cywilnego, która powoduje, iż osoba uprawniona do zachowku zostaje tego prawa pozbawiona. Kiedy można kogoś wydziedziczyć
7 czerwca 2019
Postępowanie spadkowe - przebieg
Czym jest postępowanie spadkowe? Jak wygląda w praktyce? Co należy o nim wiedzieć? Jak się do niego przygotować? Poradnik "krok po kroku"
25 stycznia 2019
Zarząd majątkiem dziecka - co wolno rodzicom?
Dzieci, jako małoletni, nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Co obejmuje zarząd majątkiem dziecka? Władza rodzicielska i jej granice - sprawdź!
28 grudnia 2018
Przesłanki wymagalności roszczenia o zachowek
W orzecznictwie i doktrynie zarysowały się dwa stanowiska dotyczące określenia wymagalności świadczenia z tytułu zachowku. Poznaj te stanowiska.