Tag: kierowca

3 lipca 2019
Kiedy można przekraczać jezdnię poza przejściem dla pieszych?
Mandaty za przechodzenie poza przejściem dla pieszych należą do tych najbardziej znienawidzonych. Kiedy pieszy może przejść przez jezdnię poza przejściem?
13 czerwca 2019
Chłodzisz samochód na postoju w upalny dzień? Grozi ci za to mandat
Co grozi za oddalenie się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu? Kierowcy często uruchamiają silnik, włączają klimatyzację i uciekają z pojazdu na kilka minut
29 maja 2019
Ruch prawostronny w prawie o ruchu drogowym
Ruch prawostronny to nie tylko obowiązek wymijania innych pojazdów lewym bokiem, ale też inne reguły, które mają zapewnć nam bezpieczeństwo. Warto je znać.
27 maja 2019
Czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo?
W konfrontacji z tramwajem kierowcy samochodów osobowych ustępują często pierwszeństwa nawet wtedy, gdy nie wymaga tego od nich prawo. Czy słusznie?
16 kwietnia 2019
Nieudzielenie pomocy to przestępstwo
Świadek wypadku powinien mieć świadomość, że nieudzielenie pomocy jest przestępstwem. Jakie kary są przewidziane za nieudzielenie pomocy poszkodowanemu?
8 kwietnia 2019
Jak zachować się na przejściu dla pieszych?
Przejście dla pieszych – kto ma pierwszeństwo? Jakie są obowiązki kierowców i pieszych? Kiedy zachować szczególną ostrożność na przejściu dla pieszych?
5 kwietnia 2019
Odpowiedzialność zarządcy drogi za wypadek
Niedostateczne oświetlenie, wadliwie oznaczony łuk drogi, dziury w jezdni – od kogo należy się odszkodowanie w razie wypadku w takiej sytuacji?
20 marca 2019
To samochód zdecyduje, z jaką prędkością pojedziesz
Ograniczniki prędkości i czarne skrzynki – to jedne z kluczowych założeń Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Jakie zmiany dla kierowców?
19 marca 2019
Przystępując do egzaminu na prawo jazdy nie musisz posiadać dużych umiejętności
Egzamin na prawo jazdy (państwowy) sprawdza jedynie podstawowe umięjętności. Sprawdź, w jakich przypadkach egzamin nie może zostać unieważniony.
14 lutego 2019
Taryfikator punktów karnych 2019
Taryfikator punktów karnych na rok 2019 jest już dostępny. Sprawdź, za jakie przewinienia kierowca może zostać ukarany punktami karnymi.