Tag: kodeks cywilny

10 stycznia 2022
Czy można anulować błędny przelew? Jak odzyskać wysłane pieniądze?
Co zrobić, jeżeli przelew został wysłany na niewłaściwy numer konta? Czy można anulować błędny przelew? Dowiedz się jak odzyskać pieniądze!
1 grudnia 2021
Czym jest bezpodstawne wzbogacenie? Definicja, przesłanki i przykłady
Bezpodstawne wzbogacenie to korzyść majątkowa, którą uzyskano niesłusznie. Jak odzyskać utracone pieniądze? Omówienie przepisów k.c.
8 października 2021
Obowiązek naprawienia szkody w prawie cywilnym i prawie karnym
Obowiązek naprawienia szkody może zostać orzeczony zarówno w procesie cywilnym, jak i karnym. Dowiedz się jak skorzystać z przepisów.
4 października 2021
Czy umowa ustna jest wiążąca?
Zawieranie umów jest najczęstszym rodzajem czynności prawnych zachodzących w społeczeństwie. Sprawdź, która umowa jest korzystniejsza dla nas.
27 września 2021
Odpowiedzialność odszkodowawcza za szkodę wyrządzoną przez zwierzę
Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę? Które przepisy k.c. i zasady odpowiedzialności mają zastosowanie?
24 września 2021
Odpowiedzialność odszkodowawcza za inne osoby. Czy można odpowiadać za cudze czyny?
Czy można ponosić odpowiedzialność za cudze czyny? Zgodnie z polskim prawem cywilnym - tak. W jakich sytuacjach ma to zastosowanie?
16 września 2021
Definicja i znaczenie szkody w prawie cywilnym
Czym właściwie jest szkoda w rozumieniu prawa cywilnego? Jakie przepisy o tym mówią? Dowiedz się więcej na temat szkody majątkowej i niemajątkowej.
17 czerwca 2021
Nabycie rzeczy od osoby nieuprawnionej
Skuteczne nabycie rzeczy od osoby nieuprawnionej, zgodnie z polskim prawem cywilnym, jest możliwe w pewnych przypadkach. Sprawdź, o jakich przypadkach mowa
21 maja 2021
Umowa poręczenia – co warto o niej wiedzieć?
Umowa poręczenia stanowi formę zabezpieczenia typu osobistego i umacnia pozycję prawną wierzyciela. Co warto wiedzieć o umowie poręczenia?
29 kwietnia 2021
Umowa dzierżawy rzeczy ruchomej
Jak wygląda prawidłowo skonstruowana umowa dzierżawy? Poznaj przepisy kodeksu cywilnego, w którym znajdują się odpowiednie wytyczne.