Tag: kodeks drogowy

19 sierpnia 2019
Zasada szczególnej ostrożności w ruchu drogowym a zasada zaufania – kodeks drogowy
12 sierpnia 2019
Jazda zgodna z przepisami – bezpieczny odstęp i prędkość
Na drogach często obowiązuje zasada pozostawiania jak najmniejszej przestrzeni, aby nikt nie zdołał się wcisnąć. Jaki jest bezpieczny odstęp między pojazdami?
29 lipca 2019
Czy na pewno na drodze obowiązuje "zasada ograniczonego zaufania"?
Kiedy dojdzie do drogowej kolizji, jej sprawca, często powołuję się na zasadę ograniczonego zaufania. Czy taka instytucja na pewno obowiązuje?
23 lipca 2019
Wyprzedzałem? Przecież jadę swoim pasem!
Wyprzedzaniem jest każdy przypadek mijania jadącego wolniej (lecz w tym samym kierunku) pojazdu. Czy zgodne z prawem jest wyprzedzanie tym samym pasem ruchu?
4 lipca 2019
Czy drobne wykroczenie może oznaczać odebranie prawa jazdy?
Przekraczanie prędkości, wyprzedzanie na przejściach czy niezachowywanie bezpiecznej odległości. Za co grozi odebranie prawa jazdy?
5 czerwca 2019
Jak zaparkować zgodnie z prawem?
Parkowanie zgodne z prawem - jakie przepisy obowiązują? Czy parkowanie na chodniku jest zgodne z prawem? Prawo o ruchu drogowym
3 czerwca 2019
Hulajnoga jak samochód? Szykuje się zmiana przepisów
Status elektrycznych hulajnóg ulegnie zmianie. Jak obecnie traktuje się hulajnogę? Czy elektryczna hulajnoga zostanie zrównana z samochodem?
27 maja 2019
Czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo?
W konfrontacji z tramwajem kierowcy samochodów osobowych ustępują często pierwszeństwa nawet wtedy, gdy nie wymaga tego od nich prawo. Czy słusznie?
16 kwietnia 2019
Nieudzielenie pomocy to przestępstwo
Świadek wypadku powinien mieć świadomość, że nieudzielenie pomocy jest przestępstwem. Jakie kary są przewidziane za nieudzielenie pomocy poszkodowanemu?
16 sierpnia 2018
Wymuszający pierwszeństwo nie zawsze jest winny