Tag: kodeks karny skarbowy

5 października 2021
Czym jest czynny żal, po co go składać i jak to zrobić?
Czym jest czynny żal i dlaczego każdy podatnik powinien pamiętać o możliwości jego złożenia? Tłumaczymy jak to zrobić i po co.
7 maja 2020
Odpowiedzialność posiłkowa w prawie karnym skarbowym
Czym jest odpowiedzialność posiłkowa w prawie karnym skarbowym? Jaki jest jej zakres? Dowiedz się więcej, co na ten temat mówi kodeks karny skarbowy.
23 kwietnia 2020
Kim jest interwenient w sprawie karnej skarbowej?
Jakie prawa ma interwenient w sprawie karnej skarbowej? Kiedy może on zgłosić swoje roszczenie? Dowiedz się więcej na ten temat.
21 lutego 2020
Uchylanie się od opodatkowania
Kodeks karny skarbowy penalizuje uchylanie się od opodatkowania. Jakie konsekwencje takich działań przewiduje kodeks? Dowiedz się więcej.
21 lutego 2020
Zatajenie prowadzenia działalności gospodarczej (firmanctwo)
Kodeks karny skarbowy statuuje klasyczny rodzaj deliktu skarbowego w postaci tzw. firmanctwa. Co grozi za zatajenie prowadzenia działalności gospodarczej?
19 lutego 2020
Czym jest należność publicznoprawna?
Jednym z podstawowych pojęć występujących na gruncie kodeksu karnego skarbowego jest należność publicznoprawna. Co kryje się pod tym terminem?
3 lutego 2020
Przedawnienie przestępstw skarbowych
Po jakim terminie następuje przedawnienie przestępstw skarbowych? Jakie czynności przerywają bieg terminu tego przedawnienia?
22 października 2019
Czy księgowy podlega odpowiedzialności karnoskarbowej?
Co w sytuacji, kiedy księgowy popełni pomyłkę?Jak wygląda odpowiedzialność księgowego? Co grozi mu w przypadku popełnienia przestępstwa karnoskarbowego?
9 października 2019
Jakie konsekwencje grożą za przemyt celny?
Przemyt celny znajduje się w czołówce najczęściej popełnianych karnoskarbowych czynów zabronionych. Co grozi za ich popełnienie?
8 października 2019
Co grozi za fałszowanie znaku akcyzy?
Podrabianie lub przerabianie znaków akcyzy jest przestępstwem regulowanym przez polski kodeks karny skarbowy. Jaka kara przewidziana jest dla sprawcy?