Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Patenty Tesla Motors dla wszystkich?

Spis treści
rozwiń spis treści

Ocieplenie klimatu to jedno z największych zagrożeń dla współczesnego świata. Jego powodem jest w dużej mierze emisja spalin przez samochody. Elon Musk robi ogromny krok w rzeczywistej walce z tym problemem. A wszystko rozchodzi się o patenty.

Elon Musk jest dyrektorem generalnym, założycielem, jak i głównym wynalazcą w firmie Tesla Motors (światowy lider w produkcji samochodów elektrycznych). Swoją dynamiką i innowacyjnością firma zdominowała tę działkę gospodarki. Pod koniec stycznia na konferencji w San Francisco Musk ogłosił, iż „uwalnia” wszystkie patenty dotyczące elektrycznych samochodów. Tym samym umożliwia korzystanie z technologii i procedur Tesli pozostałym producentom samochodów elektrycznych.

Założyciel Tesli obiecał, że nie rozpocznie procesów sądowych przeciwko nikomu, kto w dobrej wierze chce korzystać z ich technologii. Musk uważa patenty za hamujące rozwój technologiczny, a w tak ważnym dla środowiska aspekcie nie można sobie na to pozwolić. Przyznał również, że wcześniej czuł się zmuszony do ochrony dorobku Tesli. Uniemożliwiając innym kopiowanie technologii i wykorzystywanie ogromnego aparatu marketingowego oraz sprzedażowego do przejęcia rynku, chronił interesy swojej firmy. Przyznał też, że Tesla przy produkcji rocznej 100 milionów egzemplarzy nie jest w stanie produkować samochodów elektrycznych na tyle szybko, by zaradzić kryzysowi węglowemu.

„Open-source” i uwalnianie patentów

To nie pierwsze działania odnośnie uwalniania patentów, 12 czerwca 2014 r. na blogu Tesli został opublikowany post „All Our Patent Are Belong To You”.  W poście tym Musk wyraźnie zaznaczył swoje stanowisko odnoście patentów. Zapowiedział uwolnienie patentów w myśl filozofii „open-source”. W tym czasie pozwolił jednak na otwarte użycie tylko niektórych patentów z technologii Tesli, nadal chroniąc tym samym interesy swojego przedsiębiorstwa.

W 2019 roku, w dniu, w którym amerykańscy prokuratorzy oskarżają chińskiego obywatela o kradzież tajemnic z projektu samojezdnego pojazdu Apple, Musk na swoim Twitterze umieszcza komentarz:

„Naszą prawdziwą konkurencją nie jest mała ilość produkowanych samochodów elektrycznych innych niż Tesla, ale raczej ogromna powódź samochodów benzynowych wylanych z fabryk świata każdego dnia.”

Musk podkreśla, iż Tesla Motors została stworzona, aby w znaczącym tempie doprowadzić do stanu zrównoważonego transportu. Bezpiecznego ludzi i środowiska to priorytet. Stworzenie atrakcyjnych ścieżek rozwoju w tym kierunku, a następnie zaminowanie ich środkami ochrony własności intelektualnej jest sprzeczne z owym celem. Zastosowanie strategii „open-source” ma wzmocnić pozycje Tesli na rynku. Umożliwienie rozwoju konkurencji w dłuższej perspektywie spowoduje szybszy rozwój technologii i zmniejszenie kosztów produkcji. To z kolei doprowadzi do ulepszenia i obniżenia kosztów samochodów elektrycznych, co uczyni je bardziej popularnymi. Trzeba jednak dodać, że akcje Tesli w dniu ogłoszenia omawianych postanowień spadły. W 2018 r. ich poziom był natomiast bardzo niestabilny.

Decyzje Muska są przełomowe w aspekcie ochrony środowiska. Jeżeli większość podmiotów zaufa filozofii Muska, może to być przełomowa decyzja pozwalająca na skuteczną walkę z oparami spalinowymi.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career