Tag: proces karny

11 stycznia 2021
Konstytucyjna zasada odpowiedzialności za czyn karalny
Konstytucja RP ustala zasady odpowiedzialności karnej. Dotyczą one samego procesu, jak i postępowania przed sądami. Czy każdy ma prawo do obrony?
13 stycznia 2020
Co to jest areszt wydobywczy?
Pojęcie „aresztu wydobywczego” sformułowane przez media i uczestników procesu na tle poszczególnych spraw sądowych. Czy areszt wydobywczy jest legalny?
20 grudnia 2019
Śledztwo a dochodzenie – czym się różnią?
Postępowanie przygotowawcze może przybrać formę dochodzenia lub śledztwa. Śledztwo a dochodzenie - czym różnią się od siebie te dwie formy?
19 grudnia 2019
Kiedy przeprowadza się wywiad środowiskowy?
Na czym polega wywiad środowiskowy? Kto jest uprawniony do jego przeprowadzenia? W jakich przypadkach się go przeprowadza?
4 grudnia 2019
Na czym polega umorzenie absorpcyjne?
Czym jest umorzenie absorpcyjne? Dowiedz się, w jakich przypadkach możliwe jest jego zastosowanie i kto może na nie liczyć!
14 listopada 2019
Postępowanie przyspieszone w sprawach karnych
Postępowanie przyspieszone to jeden z trzech trybów szczególnych postępowania karnego. Ma ono doprowadzić do możliwie szybkiego skazania sprawcy.
6 listopada 2019
Braki formalne pisma w postępowaniu karnym, czyli co musi zawierać pismo kierowane do sądu
Kodeks postępowania karnego wyznacza minimalne standardy pisma procesowego. Sprawdź, co musi ono zawierać i jak uzupełnić braki formalne pisma!
31 października 2019
Czym są bezwzględne przyczyny odwoławcze? Kiedy mogą mieć zastosowanie?
Bezwzględne przyczyny odwoławcze to takie uchybienia, które sąd odwoławczy powinien uwzględnić z urzędu. Dlaczego warto je znać?
31 października 2019
Przeszukanie – na czym polega oraz kto i kiedy może je przeprowadzić
Na czym polega przeszukanie? Kto może je przeprowadzić i w jakich okolicznościach? Dowiedz się więcej o czynności przeszukania!
30 października 2019
Kto jest stroną w postępowaniu karnym?
Stroną w postępowaniu karnym jest podmiot, który posiada interes prawny w korzystnym rozstrzygnięciu procesu. Jakie podmioty posiadają przymiot strony?