Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Przechowywanie rzeczy na klatce schodowej. Czy sąsiad może z korytarza zrobić schowek?

Spis treści
rozwiń spis treści

Praktycznie w każdym budynku wielopiętrowym klatki schodowe zamieniają się w rupieciarnie. Mieszkańcy zwykle traktują ten obszar jako nieoficjalne przedłużenie swojego mieszkania. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe przymykają na to często oko. W większości przypadków nie stanowi to bowiem dla sąsiadów problemu. Wszak robią podobnie. Niestety nie jest to dobry pomysł. W sytuacji kiedy wzrośnie ryzyko pożarowe, decyzja o składowaniu rzeczy na korytarzach może okazać się tragiczna. Jeżeli kogoś to nie przekonuje, warto wiedzieć, że za zagraconą powierzchnię wspólną odpowiednie służby mogą zafundować nam karę nagany, mandatu lub nawet aresztu.

Przechowywanie rzeczy na klatce schodowej

Na klatkach schodowych, korytarzach, a także w garażach podziemnych, mieszkańcy często zostawiają rzeczy, które nie mieszczą się w ich lokalach. Najczęściej są to wózki dziecięce, foteliki samochodowe, rowery, stare meble, pudła z rupieciami, hulajnogi, nieużywany sprzęt RTV i AGD. Miejsca przeznaczone do użytku wspólnego zamieniają się w prywatne magazyny. Jest to wygodne, każdy tak robi i nikomu to nie przeszkadza. Do czasu…

Ryzyko pożarowe – Co by było gdyby…

31 grudnia 2018 roku, Sylwester – godz. 23:50

Jan Kowalski bawi się wspólnie z rodziną we własnym mieszkaniu. Jest wesoło, gra muzyka i nie brakuje alkoholu. Dzieci bawią się w oddzielnym pokoju. Nikt nie zauważył, że Piotrek wykradł tacie kilka fajerwerków z pudełka znajdującego się w szafie. Wszyscy przenoszą się na zewnątrz, w końcu za chwilę ma się rozpocząć pokaz sztucznych ogni. Nagle z pokoju dziecięcego dobiega straszny huk. Za chwilę wybiegają wystraszone dzieci, informując, że pali się choinka. Wystarczyło kilka minut, by pokój zajął się ogniem. 

1 stycznia 2018 roku, Nowy Rok – godz. 24:15

Straż pożarna jest na miejscu. Oddział ratunkowy wbiega na schody. Kilka pięter przed źródłem pożaru znajduje się ogromna ilość dymu. Z oddali słychać głos dziecka i krzyki jakiejś kobiety. Śpieszący na pomoc strażacy kilka razy potykali się o drobne sprzęty pozostawione przy drzwiach do mieszkań. Okazało się, że dziecko, uciekając przed ogniem, zderzyło się ze stojącym na korytarzu rowerem. Materiał sukienki dziewczynki wkręcił się w zębatki służące do kontroli biegów. Matka chciała ratować córkę, próbując pomóc jej się wyswobodzić. Uciekający tłum bardzo ją przy tym poturbował. Każdy chciał ratować siebie. Sprawne działanie strażaków zapobiegło tragedii i ostatecznie udało się uratować matkę z dzieckiem. Niestety w mieszkaniu pozostała starsza kobieta. Zemdlała od zbyt dużej ilości dymu. Dla niej ratownikom nie starczyło czasu.

Przedstawiona wyżej historia jest fikcyjna. Jej scenariusz jest jednak bardzo prawdopodobny.

Blokowanie drogi ewakuacyjnej

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydował się wydać stosowne rozporządzenie traktujące o pozostawianiu rzeczy w miejscach takich jak: garaż, korytarze czy klatki schodowe. Niestosowanie się do tych przepisów zwiększa ryzyko pożarowe.

W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnianie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji: (…) lokalizowanie elementów wystroju wnętrz, instalacji i urządzeń w sposób zmniejszający wymiary drogi ewakuacyjnej poniżej wartości wymaganych w przepisach techniczno-budowlanych (…).

(§ 4 pkt. 1 – rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów)

Walor estetyczny odgrywa zatem najmniej istotną rolę, biorąc pod uwagę pozostawianie rzeczy na klatkach schodowych. Przede wszystkim może to znacznie utrudnić pracę wszelkim służbom ratowniczym, jak również utrudnić samym mieszkańcom drogę ewakuacji. Należy pamiętać, że w przypadku zagrożenia życia liczy się każda sekunda.

Łatwopalne przedmioty na korytarzu i ryzyko pożarowe

Rzeczy, które mieszkańcy chętnie pozostawiają na klatkach schodowych są z natury łatwopalne. Drewniane meble, środki czystości, stary sprzęt RTV i AGD, dziecięce wózki i foteliki samochodowe, to tylko przykłady. Należy również wspomnieć o częściach plastikowych i oponach założonych na rowery. Podczas pożaru produkty te wytwarzają silnie toksyczny i ciemny dym, który z pewnością znacznie utrudni ewakuację.

Państwowa Straż Pożarna, przeprowadzając rutynowe kontrole, bardzo często trafia na przypadki nieprawidłowego wykorzystania powierzchni korytarzowych. W ciągu roku dochodzi do odnotowania kilku tysięcy przypadków, w których stwierdzono wyżej opisane nieprawidłowości.

Co grozi za przechowywanie rzeczy na klatce schodowej?

By w pełni przeanalizować wszelkie konsekwencje grożące właścicielom lokali, dla których klatka schodowa pełni funkcję przechowalni, należy zapoznać się z kilkoma przepisami.

Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: (…) składowaniu materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji lub umieszczaniu przedmiotów na tych drogach w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość poniżej wymaganych wartości (…) podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

(art. 82 – Kodeks Wykroczeń)

Areszt i grzywna – ile można dostać?

Przechowywanie rzeczy na klatkach schodowych nie jest jedynym problemem. Mieszkańcy bloków mogą ponieść konsekwencje również w przypadku niewłaściwego składowania materiałów w piwnicach i na poddaszach,  a także w razie utrudniania dostępu do urządzeń przeciwpożarowych np. gaśnic. Artykuł z Kodeksu wykroczeń wskazał obszar, w którym określono granice odpowiedzialności. Nie wskazał jednak wymiaru kary. By się o tym przekonać, należy poznać kolejne przepisy.

Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach.

(art. 19 – Kodeks Wykroczeń)

Za przechowywanie rzeczy na klatce schodowej można trafić do aresztu minimum na 5 dni, a pobyt może się wydłużyć aż do 30 dni, jeżeli nasze postępowanie było wyjątkowo nieodpowiedzialne. Kara grzywny jest o wiele bardziej skomplikowana i są brane pod uwagę różne czynniki. Często mają na nią wpływ: warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe, dochody oraz możliwości zarobkowe.

Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. (…) Jeżeli za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wymierzono karę aresztu, orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że orzeczenie grzywny nie byłoby celowe. (…)

(art. 24 – Kodeks Wykroczeń)

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki; jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540. (…) Stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych, ani też przekraczać 2000 złotych.

(art. 33 – Kodeks Wykroczeń)

10 lat więzienia za szafkę na korytarzu?

Podsumowując, stwarzanie wyjątkowo dużego niebezpieczeństwa może nieść za sobą łącznie 30 dni aresztu i 5000 zł grzywny. Jedna kara nie wyklucza drugiej. W przypadku, gdy mieszkaniec decyduje się na przechowywanie rzeczy na klatce schodowej, musi liczyć się z tym, że jeśli wybuchnie pożar, nikt nie wlepi mu grzywny i kary aresztu. Taki delikwent z automatu staje się przestępcą i kwalifikacja karna jego czynu znajdzie swoje odbicie w Kodeksie karnym.

Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać (…) pożaru (…) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. (…)

(art. 163 – Kodeks Karny)

Przepis ten wskazuje również, że jeżeli w wyniku naszego czynu inny człowiek poniesie śmierć, za kratki trafimy na minimum 2 lata, a najdłużej spędzimy w więzieniu 12 lat. Nie ma mowy o działaniu nieumyślnym. Sąd raczej nie przychyli się do takiego tłumaczenia, ponieważ korytarz, garaż lub klatka schodowa nie miały służyć mieszkańcom jako przechowalnie. Czy własna wygoda jest warta tego, by zwiększyć ryzyko pożarowe? Na to pytanie każdy z czytelników musi odpowiedzieć sobie sam.

Ważne: Takie same zasady obowiązują również w garażach podziemnych i korytarzach.

Akty prawne związane z pojęciem – przechowywanie rzeczy; klatka schodowa; ryzyko pożarowe

  • Kodeksy: WykroczeńKarny
  • rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej

Zobacz również:

Palenie papierosów na klatce schodowej – czy sąsiad może być bezkarny?

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career