Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Opodatkowanie wygranych sportowca

Spis treści
rozwiń spis treści

Zawodowe uprawianie sportu wiąże się z otrzymywaniem nagród, a tym samym uzyskiwaniem przez sportowca dochodów, które podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo sportowiec bierze udział w turniejach w różnych państwach świata. Uzyskuje zatem dochód nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jak wygląda opodatkowanie wygranych sportowca? Jak wygląda kwestia opodatkowania takich zagranicznych wygranych? To wszystko postaramy się wyjaśnić w niniejszym artykule.

Opodatkowanie wygranych sportowca w Polsce

Jeżeli polski sportowiec otrzymał wygraną w Polsce, znajdzie zastosowanie sposób opodatkowania określony w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Zgodnie z tym przepisem zryczałtowany podatek od wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych wynosi 10% i pobierany jest przez podmiot wypłacający wygraną (nagrodę). Oznacza to, że sportowiec uzyskujący dochody z wygranych w Polsce nie musi w tym zakresie składać żadnych zeznań podatkowych. Zapłata podatku i złożenie w tym zakresie zeznania do urzędu skarbowego pozostaje bowiem w gestii płatnika – organizatora konkursu.

Opodatkowanie wygranych sportowca za granicą

Podstawowe zasady opodatkowania zagranicznych dochodów opisano w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z poszczególnymi państwami. Kwestie opodatkowania dochodów sportowców co do zasady reguluje zazwyczaj artykuł 17 umowy.

Wygrane otrzymane przez polskiego sportowca za granicą będą podlegały co do zasady opodatkowaniu w miejscu otrzymania wygranej (np. umowa zawarta z Niemcami czy Francją). Oczywiście dochód z działalności sportowej (wygranych uzyskanych za granicą) może być również opodatkowany w Polsce. W takiej sytuacji znajdzie zastosowanie odpowiednia metoda unikania podwójnego opodatkowania.

Wygrana w Niemczech

W przypadku umowy zawartej z Niemcami będzie to metoda wyłączenia z progresją (art. 24 polsko – niemieckiej umowy). Oznacza to, że zagraniczny dochód z wygranej uwzględniony zostanie w Polsce tylko w celu określenia stopy procentowej opodatkowania dochodu. Jeżeli polski podatnik nie osiągnął w Polsce dochodów opodatkowanych według skali lub z tytułu działalności gospodarczej, co do zasady nie ma obowiązku rozliczenia się z polskim fiskusem.

Wygrana we Francji

Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku wygranych uzyskanych we Francji. Zgodnie z polsko-francuską umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zastosowanie w takiej sytuacji znajduje metoda proporcjonalnego zaliczenia (art. 23 polsko francuskiej umowy). Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. b ww. ustawy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 12, 14, 16 i 17 podlegają opodatkowaniu we Francji, wówczas Polska zaliczy na poczet podatku należnego od dochodu tej osoby kwotę, która odpowiada podatkowi zapłaconemu we Francji. Podlegająca zaliczeniu kwota nie może jednak przekraczać części podatku obliczonego przed zaliczeniem, która przypada na przychody osiągane we Francji.

W dużym uproszczeniu polega to na konieczności zapłacenia przez polskiego sportowca w Polsce niejako różnicy pomiędzy podatkiem polskim a francuskim. Oczywiście jeżeli francuski podatek od wygranej jest wyższy niż polski podatek od wygranej, taka różnica nie wystąpi. W Polsce stawka podatkowa od wygranej wynosi 10%, zaś we Francji co do zasady 15%. W takiej sytuacji polski sportowiec nie będzie musiał w Polsce się rozliczać z fiskusem, jak również składać w tym zakresie zeznania podatkowego.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career