Tag: sąd

19 lipca 2021
Czym jest wyrok wstępny? - Encyklopedia Prawa
Wyrok wstępny to rodzaj instytucji procesowej. Dowiedz się, w jakich okolicznościach może dojść do wydania wyroku wstępnego.
14 maja 2021
Kiedy sąd odstępuje od wykonania tymczasowego aresztowania?
Kiedy może mieć miejsce odstąpienie przez sąd od wykonania tymczasowego aresztowania? Co mówią na ten temat przepisy kodeksu postępowania karnego?
5 maja 2021
Obowiązek zawiadomienia o tymczasowym aresztowaniu
Zawiadomienie o tymczasowym aresztowaniu – kogo sąd powiadamia o tymczasowym aresztowaniu? Czy pracodawca również się dowie o tymczasowym aresztowaniu?
20 kwietnia 2021
Czym jest votum separatum?
Votum separatum, inaczej zdanie odrębne, to w sądownictwie zaznaczone na wyroku odmienne zdanie członka kompletu sądzącego. Dowiedz się więcej
19 kwietnia 2021
Kiedy wymagane jest uwierzytelnianie dokumentów składanych do sądu?
Kiedy wymagane jest uwierzytelnianie dokumentów składanych do sądu? Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek złożenia oryginału dokumentu.
31 marca 2021
Podczas epidemii prawo jednak działa wstecz? – stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie biegu terminów procesowych
Koronawirus a bieg terminów procesowych – czy podczas epidemii prawo jednak działa wstecz? Zapoznaj się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego.
30 marca 2021
COVID-19: ponowne ograniczenie działalności sądów?
Jak działają sądy w czasie epidemii COVID-19? Czy możemy się spodziewać ponownych ograniczeń dotyczących działalności sądów? Dowiedz się więcej
29 marca 2021
Apelacja cywilna – czy konieczne jest stawiennictwo stron?
Apelacja w postępowaniu cywilnym – czy konieczne jest stawiennictwo stron? Jaki jest przebieg rozprawy apelacyjnej? Dowiedz się więcej na ten temat!
22 marca 2021
Sędziowie pokoju – propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości
Sędziowie pokoju – czy wprowadzenie tej instytucji sprawi, że Polacy będą mieć wreszcie realny wpływ na sądy? Kto będzie mógł zostać sędzią pokoju?
24 lutego 2021
Kto może reprezentować spółkę cywilną?
Reprezentowanie spółki cywilnej oznacza dokonywanie czynności zewnętrznych (przede wszystkim czynności prawnych). Kto może reprezentować spółkę?