Tag: Trybunał Konstytucyjny

17 maja 2021
Wykonywanie tymczasowego aresztowania w zakładzie leczniczym
Czy dopuszczalne jest wykonywanie tymczasowego aresztowania w postaci umieszczenia w zakładzie leczniczym, jeżeli stan zdrowia oskarżonego tego wymaga?
15 kwietnia 2021
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w kwestii procedury zatrzymywania prawa jazdy przez starostę po przekroczeniu dozwolonej prędkości przez kierowcę
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w kwestii procedury zatrzymania prawa jazdy przez starostę po przekroczeniu dozwolonej prędkości przez kierowcę.
6 sierpnia 2020
Sądy i trybunały w Polsce
Władza sądownicza stanowi jeden z trzech rodzajów władz w państwie demokratycznym. Czym zajmują się sądy i trybunały w Polsce?
16 października 2019
Czy możliwe jest przeprowadzenie w Polsce dwudniowych wyborów?
Dwudniowe wybory - czy ich przeprowadzenie w Polsce byłoby możliwe? Co na ten temat mówi Konstytucja RP oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego?
12 września 2019
Spacer z dzieckiem po chodniku – czy rzeczywiście grozi nam mandat?
Czy za spacer z dzieckiem po chodniku można rzeczywiście dostać mandat? Jakie będzie rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego?
10 lipca 2019
Podwyżka akcyzy z 2005 r. naruszała Konstytucję – wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie podwyżki akcyzy. Jest to ważne orzeczenie dla przedsiębiorców, którzy w 2005 roku dokonywali sprzedaży tzw. ciężkich olejów opałowych za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych.
5 lipca 2019
Czy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?
“Jak nie płacić alimentów” to jedna z najpopularniejszych wyszukiwanych fraz w kontekście słowa alimenty. Czy możliwa jest utrata prawa jazdy za alimenty?
12 czerwca 2019
Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym - jaka kara?
Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym - czy zawsze jest zabronione? Jaka kara czeka osobę, która degustuje napoje wyskokowe w plenerze?
18 grudnia 2018
Czy prawo rzeczywiście nie działa wstecz?
Lex retro non agit – prawo nie działa wstecz. Ta jedna z najważniejszych prawniczych sentencji. Czy jednak rzeczywiście nie istnieją żadne wyjątki?
13 grudnia 2018
TK: Odholowane auto odbierzesz bez uiszczania opłaty
W obecnym stanie prawnym warunkiem wydania auta jest uiszczenie kilkusetzłotowej opłaty, będącej swoistym mandatem. Sprawdź, co się zmieni za 9 miesięcy.