Kamery osobiste dla policjantów - pilotaż zakończony sukcesem

7 sierpnia 2018
hello world!

2 tys. - tyle kamer osobistych otrzymają polscy policjanci w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Dnia 26 lipca 2018 roku Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA podsumował trwający od grudnia 2017 roku do kwietnia br. program pilotażowy ww. urządzeń rejestrujących.

4-letni projekt

Rozpoczęty w 2017 roku projekt zakłada modernizację służb mundurowych w przeciągu 4 następnych lat. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poświęciło ok 9 mld zł na unowocześnienie sprzętu policyjnego. W skład nowych "zabawek" wchodzą m.in. nieoznakowane radiowozy BMW i nowoczesne mierniki prędkości. W najbliższym czasie każdy z okręgów policyjnych otrzyma również kamery osobiste. Po 3 miesiącach testów pozytywnie zakończył się pilotaż nowych urządzeń.

"Kamery się sprawdzają"

"Wartością tego rozwiązania technicznego jest przede wszystkim transparentność, ale także ochrona  obywateli oraz ochrona prawna funkcjonariuszy" - Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

Pilotaż, którego celem było sprawdzenie działania kamer osobistych odbył się w trzech policyjnych garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim. Każdy z nich otrzymał po 60 urządzeń rejestrujących wraz z niezbędnym wyposażeniem.

Zdaniem wiceministra dzięki takiemu rodzaju monitoringu poziom wątpliwości i dyskusji ich dotyczących został zmniejszony. Stwierdzono, że interwencje policyjne w mniejszym stopniu były zaskarżane, a województwo dolnośląskie mogło pochwalić się zerowym poziomem zażaleń. Zgodnie z planem ministerstwa planowany jest zakup 2110 kamer osobistych, a jeżeli inwestycja się sprawdzi będą dokonywane kolejne zamówienia.

Co prawo mówi na temat stosowania kamer?

Zgodnie z polskim prawem stosowanie kamer nasobnych jest możliwe jedynie w miejscach publicznych. W praktyce oznacza to tyle, że każda interwencja policyjna wykraczająca poza te granice nie może zostać uwieczniona na obrazie z osobistego monitoringu. W przyszłości może się to zmienić wraz z nowelizacją stosownych aktów prawnych.

"W ramach implementacji europejskiej dyrektywy policyjnej tzw. DODO, chcemy wprowadzić zapisy pozwalające na rejestrację  działań policjantów w miejscach niepublicznych np. podczas interwencji domowych" – wiceminister Jarosław Zieliński.

Ważne: Przy zastosowaniu kamer osobistych funkcjonariusz ma obowiązek informowania o nagrywaniu interwencji. Dopiero po tym fakcie istnieje możliwość uruchomienia urządzenia. Każde z nagrań przechowywane będzie przez 30 dni.

Użycie kamery w miejscach niepublicznych

Planowana nowelizacja prawa przewiduje możliwość nagrywania interwencji policyjnych w miejscach niepublicznych. Chodzi jedynie o trzy konkretne przypadki:

  • interwencje domowe;
  • przewóz osób zatrzymanych w radiowozach;
  • działania kontr-terrorystyczne.
chevron-down
Copy link