Zakaz handlu również na stacji benzynowej? PIP jest na "TAK"

9 stycznia 2020
hello world!

Stacje benzynowe zamknięte w niedzielę? Taki scenariusz może się spełnić. Państwowa Inspekcja Pracy (dalej jako: PIP) chce, by rząd wprowadził zakaz handlu w niedzielę, również dla sklepów posiadających status placówek pocztowych, jak również tych, które handlują w dużej mierze alkoholem, papierosami i artykułami spożywczymi. Polska Izba Handlu mówi wprost: to oznacza zakaz jakiegokolwiek handlu. Ostatecznie doprowadziło by to do zamknięcia nawet stacji benzynowych.


Zakaz handlu w niedzielę to pomysł nieprzemyślany.

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej


W 2019 r. mniej mandatów

Zgodnie z tym, co udało się ustalić redakcji Prawo.pl, w 2019 r. inspektorzy PIP przeprowadzili prawie 6 tys. kontroli dot. przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu. Jest to jednak sporo mniej niż w w 2018 r., gdzie kontroli było ok. 11,5 tys. Podczas tych czynności ujawnili oni także wiele naruszeń innych przepisów, a także zasad BHP i prawa pracy. W większości sprawy (tych mniejszej wagi) wystarczyło zastosowanie środków wychowawczych i grzywien. Nie obyło się również bez wniosków do sądów o ukaranie winnych. Dla porównania w 2018 r. powyższe środki zastosowano podczas 994 kontroli, zaś w 2019 r. zaledwie w 390. Zgodnie z art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy o ograniczaniu handlu w niedziele i święta nałożono grzywny w łącznej wysokości 207 300 tys. zł. W przeszłości kwota ta opiewała do wysokości 386 350 zł

PIP chce, by przepisy były bardziej surowe

Zdaniem inspektorów PIP przedsiębiorcy w większości zaakceptowali fakt zakazu handlu i starają się przestrzegać przepisów. Statystyka dotyczy głównie sklepów wielkopowierzchniowych.


Wszystkie większe placówki handlowe w dniach objętych zakazem handlu są zamknięte. Dlatego też można stwierdzić, że główne zamierzenie wprowadzenia zakazu handlu odniosło spodziewany skutek

Rzecznik PIP


Zdaniem PIP trzeba rozważyć wprowadzenie kolejnych zmian, aby "typowe placówki handlowe, które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z uwagi na posiadany status placówki pocztowej, czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale posiadające w swoim asortymencie także wyroby tytoniowe, nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu."

Działanie PIP doprowadzi do całkowitego zakazu handlu?

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu wskazuje, że pomysł PIP stanowi najtwardszą formę zakazu jaką "ktokolwiek kiedykolwiek postulował". Jego zdaniem nie taka była intencja ustawodawcy. Ostatecznie doprowadzi to do całkowitego zakazu jakiegokolwiek handlu, ponieważ w praktycznie każdym sklepie znajdziemy alkohol, papierosy i produkty spożywcze. Tu pojawia się znak zapytania nad funkcjonowaniem stacji benzynowych w niedziele i święta.

Co grozi za niedostosowanie się do przepisów o zakazie handlu?


1. Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

2. Tej samej karze podlega, kto wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu.

art. 10 ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni


chevron-down
Copy link