Wyprowadzasz majątek z Polski? Będziesz musiał zapłacić!

21 sierpnia 2018
hello world!

Polski rząd pracuje nad wprowadzeniem tzw. exit tax, czyli podatku od wyjścia. Sprawa dotyczy osób i firm, które chciałyby przenieść swój majątek za granicę. Wprowadzenie ustawy w życie nie jest pomysłem rządzących Rzeczpospolitą, a reakcją na wdrożenie obowiązkowej unijnej dyrektywy.

Cel wprowadzenia dyrektywy

Wejście w życie unijnego aktu prawnego ma za zadanie zapobiec uciekaniu od opłacania podatków dochodowych. Ministerstwo Finansów, które pracuje nad ustawą, dotychczas nie ujawniło żadnych szczegółów.

16 lipca 2018 roku Ryszard Petru złożył interpelację do Ministra Finansów, w której domagał się ujawnienia projektu i podania daty wprowadzenia nowego aktu prawnego. Z informacji dot. unijnego dokumentu wynika, że kraje członkowskie obowiązkowo muszą wprowadzić zmiany prawne do końca bieżącego roku. Istnieje również możliwość przełożenia wdrożenia dyrektywy do końca 2019 roku.

Wprowadzenie podatku jest argumentowane tym, że służyć ma on przeciwdziałaniu ucieczki kapitału za granicę po wykorzystaniu ulg. Kolejnym problemem, który ma zostać zwalczony, jest posiadanie siedziby przedsiębiorstwa w konkretnym państwie i zarabianie na jego obszarze bez płacenia podatków dochodowych.

Działanie w praktyce

Powstanie projektu ma sensowne znaczenie i jeżeli zostanie odpowiednio wprowadzone do polskiego systemu prawnego może przynieść korzyści dla państwowego budżetu. Mogą pojawić się jednak problemy z jego interpretacją, a także pewne nadużycia. Dlatego istotne jest by polski rząd ujawnił szczegóły wdrażania projektu, a przedsiębiorcy mogli się przygotować do nadchodzących zmian.

Exit tax ma działać we wszystkich krajach znajdujących się w obszarze Unii Europejskiej. UE ma zamiar zniwelować szkodliwą konkurencję podatkową, która pojawiła się pomiędzy państwami członkowskimi. Na obszarze Polski w ostatnich czasach popularne stało się przenoszenie działalności gospodarczych do Czech. Ich system podatkowy jest bardziej korzystny niż ten znajdujący się w Rzeczpospolitej.

Dlaczego podatek?

Działanie podatku od migracji majątku nie ma na celu generowanie większych zysków. Głównym celem jest zatrzymanie źródeł, które generują zyski poprzez powstrzymanie ich od emigracji na inne obszary. Każdy przedsiębiorca, który wyjedzie z kraju, to szczuplejszy wpływ do budżetu Państwa Polskiego.

chevron-down
Copy link