Samochód "na firmę" już nie tak korzystny - zmiany w 2019 roku

6 września 2018
hello world!

50% - tyle firma będzie mogła odliczyć z wydatków związanych z używaniem pojazdu. Jest to kolosalna zmiana w stosunku do obecnego stanu prawnego, gdzie właściciel firmy mógł uzyskać 100% zwrotu przy korzystaniu z firmowych czterech kółek. Każdy z przedsiębiorców korzystający w swojej pracy z samochodów będzie musiał przygotować się na wyższy podatek. Zmiany mają pojawić się już w 2019 roku.

Cięcie budżetu na samochody

Nowelizacje ustaw dochodowych przewidują wielkie zmiany przy rozliczaniu kosztów używania samochodów osobowych. Chodzi o te pojazdy, które są wykorzystywane przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jak również podczas prywatnych podróży.

Ministerstwo Finansów pułap zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przy korzystaniu z auta firmowego planowało umieścić w granicach 75%. Po niedługim czasie pomysł ten został zastąpiony przez mniej korzystne 50%.

W praktyce ma wyglądać to tak, że wszystkie wydatki, które w jakiś sposób są związane z korzystaniem z samochodu osobowego mają podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%. Dotyczy to pojazdów, które służą podatnikowi także do celów innych niż zarabianie na działalność gospodarczą. Nowelizacja dotyka problemu, w którym przysłowiowe cztery kółka służą nie tylko do działania na rzecz firmy, ale także z powodzeniem służą do celów prywatnych. Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie nowego stanu prawnego tym, że bez regulacji doprowadzać to może do sporów pomiędzy podatnikami, a organami podatkowymi.

Odliczenie 100% nadal możliwe. Jest jednak ALE

Nowelizacja aktów prawnych nie zmienia całkowicie praw przedsiębiorcy w stosunku do odliczania wydatków. Możliwość wliczenia w koszty 100% wydatku będzie przeznaczone dla tych podatników, którzy zwrócą się o nie w stosunku do pojazdu, który jest używany tylko i wyłącznie w celu sprawnego prowadzenia działalności gospodarczej. W takim wypadku prywatne korzystanie z samochodu jest całkowicie zabronione.

W celu kontroli ww. zapisu ma zostać wprowadzona specjalna ewidencja,w której przedsiębiorca będzie musiał wykazywać, że używa pojazdu w sposób do tego przeznaczony.

Ważne: Zmiany dotkną też podatników używających pojazdów poprzez korzystanie z leasingu, najmu i dzierżawy. W tych wypadkach do kosztów uzyskania przychodów możliwe będzie zaliczenie maksymalnie 150 tys. zł rocznie.

chevron-down
Copy link