Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Dlaczego prawo chroni pszczoły?

Spis treści
rozwiń spis treści

Jeśli z ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia, nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…

Karol Darwin


Parę tygodni temu w słowackim Tesco klienci mogli doświadczyć jak wyglądałby świat bez pszczół. Półki w sklepie były kompletnie puste. Akcję zaaranżował słowacki minister środowiska Laszlo Solymos by pokazać ludziom co ich czeka jeżeli nie zadbamy o te stworzenia i dalej będziemy im szkodzić. Bez tych pracowitych owadów ludzkość najprawdopodobniej wymrze w ciągu 5 – 6 lat. Już teraz w Chinach braki w liczebności pszczół próbują rekompensować “zapylacze” chodzący po polach w specjalnych strojach. Ten postnowoczesny obraz rozsnuwa nieprzyjemną wizję nieodwracalnej straty. 

Ochrona Pszczół

Może się zdarzyć, że przytrafi wam się sytuacja taka jak pewnemu Rotterdamczykowi. Około  20 tys. pszczół obsiadło jego auto. Byłby bardzo nierozsądny, gdyby próbował pozbyć się ich sam. Mężczyzna wezwał policję, a policja pszczelarza, który bezpiecznie usunął owady z karoserii. Podsumowując, obyło się bez strat dla kogokolwiek. Okazało się, że ktoś w ramach mało udanego żartu posmarował drzwi auta słodką substancją, która zwabiła rój.  Zdarzyło się też tak, że rój przez kilka dni “śledził” samochód, ponieważ w bagażniku utknęła pszczela królowa.

Powyższe sytuacje nasuwają pytanie – dlaczego pszczoły są pod tak ścisłą ochroną? 

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie chodzi o każdy rodzaj pszczoły, ponieważ do tej rodziny należą zarówno pszczoły miodne jak i np. trzmiele. Ochrona  pszczół jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Ochrona gatunkowa to forma ochrony przyrody skupiająca się na zabezpieczeniu istnienia określonych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. 

Pszczoły miodne nie podlegają takiej opiece. Na liście ministerstwa znajdziemy 5 gatunków, które potocznie określimy jako pszczoły oraz 28 gatunków trzmieli. 

Warto dodać, że ochrona gatunkowa dzieli się na ochronę ścisłą i częściową. 

Ochrona częściowa pozwala na prowadzenie hodowli i sprzedaż dzięki czemu rolnicy mogą wykorzystywać chronione gatunku do zapylania upraw i jednocześnie wzbogacają środowisko. 

Uciekinierzy – pszczoły w kodeksie cywilnym 

Zdarza się, że rój pszczół hodowlanych postanawia zmienić siedzibę. Kodeks cywilny wziął taki wypadek pod uwagę. Zgodnie z artykułem 182. Własność roju pszczół rój pszczół staje się niczyim, jeżeli właściciel nie odszuka go w ciągu trzech dni. W pościgu za rojem może wejść na cudzy grunt, jednak musi pokryć ewentualne szkody wynikłe z zaistniałej sytuacji. 

A co jeżeli “uciekające” pszczoły połączą się z innym ulem? W takim wypadku właścicielem nowo powstałego roju staje się posiadacz ulu, w którym osiedlili się uciekinierzy. Dotychczasowemu właścicielowi nie przysługuje roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. 

Ochrona pszczół a własny ul

Jeżeli chcecie założyć własną hodowlę sprawdźcie dokładnie na jakich zasadach możecie to zrobić.. Postawienie budki dla dzikich zapylaczy nie wiąże się z żadnymi obowiązkami. 

Innymi słowy, podjęcie jakichkolwiek prac hodowlanych gatunków chronionych pszczół wiąże się z uzyskaniem zgody z regionalnej instytucji ochrony środowiska, wniesienia opłaty skarbowej i składania corocznych sprawozdań. 

Szacuje się, że w Polsce występuje ponad 450 gatunków i podgatunków pszczół, z czego:

  • 221 gatunków obejmuje czerwona lista;
  • 12 gatunków zaliczono do wymarłych;
  • 3 gatunki uznano za wymierające;
  • 38 gatunków uznano za narażone;
  • 54 gatunki o nieokreślonym stopniu zagrożenia;
  • 114 gatunki jako rzadko występujące.
Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career