Województwo śląskie zmieni nazwę? - petycja w urzędzie

21 lutego 2019
hello world!

Przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom i kilku innych organizacji z małopolskiej części województwa śląskiego wpadli na ciekawy pomysł. Pojawiła się propozycja nowej nazwy województwa śląskiego. Taką informację przekazał Dziennik Zachodni. Jaka więc ma być nowa nazwa województwa i jak miałby wyglądać sam proces zmiany nazwy?

Województwo śląskie - historia

Województwo śląskie powstało w 1999 roku podczas reformy podziału administracyjnego Polski. Zamieszkuje je 4,57 mln osób. Jest ono najbardziej zurbanizowanym województwem w naszym kraju. Na jego terenie istnieje więcej miast na prawie powiatu (19) niż samych powiatów (17). Siedzibą władz są Katowice.

Nowa nazwa i heraldyka

Petycja dotycząca zmiany nazwy i heraldyki została złożona 20 lutego (w środę) 2019 roku. Wymagane dokumenty powędrowały do Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Zdaniem dr Grzegorza Wnętrzaka akcja ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem. 

Jak więc ma nazywać się nowe województwo? Zmiana ma nie być drastyczna i polega na dodaniu akcentu małopolskiego - województwo śląsko-małopolskie.

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom podkreślił, że duża część terenów obecnego województwa śląskiego znajduje się na terenach historycznie przynależnych do Małopolski. Chodzi o ziemię częstochowską, część powiatu bielskiego, Żywiecczyznę i ziemię zagłębiowską.

Pojawił się również pomysł zmiany heraldyki. Pomysłodawcy jednak nie mają gotowego projektu. W planie jest herb składający się w części z orła górnośląskiego i w części z orła małopolskiego. Organizacje chcą również przedstawić swój pomysł premierowi i parlamentarzystom.

Kto popiera inicjatywę?

  • Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej;
  • Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich;
  • Stowarzyszenie Niezależni. BB;
  • Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego;
  • Lokalni z Częstochowy

Stowarzyszenie Beskidzki Dom on Facebook

Nikomu nic nie chcemy zabrać, a jedynie zadbać o równouprawnienie tych osób mieszkających w regionie, które utożsamiają się z Małopolską.

dr Grzegorz Wnętrzak

Jak przebiega zmiana nazwy województwa?

Zmiana nazwy województwa nie jest rzeczą prostą. Decyzja w tym przypadku może nastąpić jedynie w drodze ustawy.

Utworzenie nowego województwa, zniesienie istniejącego, zmiana jego granic lub nazwy następuje (...) w drodze ustawy.

art. 1 - ustawa o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa

Źródło:

  • onet.pl
chevron-down
Copy link