Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Absurdalne prawo – najdziwniejsze przepisy prawne świata

Spis treści
rozwiń spis treści

Czy można częstować mysz wódką? W której kieszeni należy nosić lodowy rożek? Gdzie obowiązuje zakaz spłukiwania toalety? W jakim mieście jajka kupuje się w aptece? O tych i o wielu innych absurdach prawa przeczytacie poniżej.

Absurdalne przepisy w Stanach Zjednoczonych

USA przoduje w dziwnych uregulowaniach prawnych. „Pomaga” w tym prawo stanowe. To, co zakazane (i absurdalne jednocześnie) w jednym stanie, w drugim jest całkowicie legalne. W których stanach możemy natrafić na najdziwniejsze przepisy?

Floryda i jej problem ze słoniami

Na Florydzie zdecydowanie mają problem ze słoniami. Parkując słoniem, na przykład pod marketem, musimy pamiętać o tym, by wykupić za niego dodatkowy bilet. Jednocześnie o swojego słonia należy dbać. W niektórych miejscach jest zakaz porzucania słoni po godzinie 20tej. Natomiast jeśli planujemy udać się do restauracji, wcześniej musimy słonia odprowadzić do domu.

Jeśli udamy się na Florydę, musimy pamiętać też o innych zwierzętach. Obowiązuje tam między innymi zakaz uprawiania seksu z jeżozwierzami.

Alaska dba o zwierzęta

Na Alasce natomiast, a konkretniej w miejscowości Fairbanks, nie napijemy się wódki z myszą. Pamiętajmy też, że nie wolno nam wyrzucać łosia z helikoptera. Zakaz ten obowiązuje jednak tylko w jednej sytuacji – gdy zwierzę jest żywe.

Władze Alaski dbają również o niedźwiedzie. Nie wolno ich budzić ze snu zimowego, żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Niektóre przepisy dotyczą zwierząt bezpośrednio. Łosiom nie wolno uprawiać seksu na ulicach, natomiast kangury mają zakaz przebywania w salonach fryzjerskich.

Dyskryminacja kobiet

W Minnesocie obowiązuje zakaz dotyczący jedynie kobiet. Panie nie mogą przebierać się za Świętego Mikołaja. Za złamanie zakazu można trafić za kratki nawet na 30 dni!

Sweet home Alabama?

W Alabamie nie można nosić lodowych rożków w tylnej kieszeni spodni. Nikomu nie przeszkadza natomiast umieszczanie smakołyków w przedniej kieszeni.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Odkurzacza

W Denver w Kolorado można trafić do więzienia za pożyczenie sąsiadowi odkurzacza. Sąsiad za pożyczenie sprzętu od nas pozostaje jednak bezkarny.

O swoją kobietę trzeba dbać!

W Arkansas mężczyzna ma prawo bić swoja konkubinę pod warunkiem, że nie robi tego częściej niż raz w tygodniu. Za to w Los Angeles mąż ma prawo bić żonę pasem, o ile szerokość pasa nie przekracza 3,6 cm. No chyba że małżonka zgodzi się na ustępstwa.

A ponadto…

W Sacco w Missouri kobiety nie mogą nosić kapeluszy, które mogłyby przerazić dzieci, osoby wrażliwe i zwierzęta.

Alabama to stan, w którym zabroniona jest gra w domino w niedziele.

W Oregonie dziewczyny, które maja poniżej 18 lat, nie mogą pić kawy w miejscach publicznych po godzinie 19:00.

If you’re going to San Francisco… pamiętaj, że karalne jest mycie samochodów zużytą bielizną.

W Seattle młodym dziewczynom zakazano siadać na kolanach swoich sympatii w publicznych środkach lokomocji. Złamanie tego zakazu grozi karą wiezienia do pół roku.

W miejscowości Tuscon (Arizona) nie wolno kobietom nosić spodni. Mężczyznom nie wolno nosić szelek w Nogalcs (Arizona), a obcisłych spodni w Delaware (Connecticut).

Oczywiście to tylko kilka przykładów absurdalnych przepisów obowiązujących w Stanach Zjednoczonych. Jest ich znacznie więcej, a wybór ten był całkowicie subiektywny.

Absurdalne przepisy na świecie

Absurdy prawne na świecie mogą wynikać między innymi z kultury, tradycji i religii. Ale niekoniecznie. Bo czym wytłumaczyć zakaz nudzenia się albo zakaz uprawiania kwiatów doniczkowych?

Kultura nakazuje

W Singapurze obowiązuje zakaz oddawania moczu w windzie. Dlatego też dźwigi wyposażone są w specjalne czujniki, reagujące na zapach.

W trakcie szabatu w Izraelu zakazane jest dłubanie w nosie przez wiernych. Potencjalne krwawienie, jakie owo dłubanie może wywołać, gwałci zasady świętości.

W Tanzanii istnieje limit długości włosów – maksimum 36 cm. Kobietom zakazuje się ponadto noszenia spódniczek mini. Grozi za to więzienie.

W Mikronezji (państwo w Oceanii) mężczyznę noszącego krawat zmusza się do zakładania specjalnej obroży.

Amatorzy teatru i kina w Begalu (Indie) pozbawieni są przyjemności oglądania scen pocałunku. Ministerstwo Oświaty twierdzi, ze sceny erotyczne zmiękczają mózg.

Zarost wskazany lub zakazany

W wielu miejscach w Afganistanie mężczyźni bez bród nie maja prawa do pracy i żadnych usług. Urzędnicy państwowi muszą ponadto w czasie pracy nosić turbany.

W Turcji natomiast kandydat na studenta musi być ogolony. Na studia nie są przyjmowane także kandydatki w chustach na głowach.

A ponadto…

Ortodoksyjni rabini z Izraela zabronili wiernym korzystania z internetu, bo „wodzi ludzi na pokuszenie i prowadzi do grzechu”.

W Australii tylko wykwalifikowany elektryk może się zajmować wymianą żarówek. Jeśli zrobi to osoba bez uprawnień, grozi jej kara w wysokości 10 dolarów.

Kanadzie jeden na pięć utworów emitowanych w radiu musi być śpiewany przez Kanadyjczyka.

W Nowej Gwinei zapłata za ślub z „nową” narzeczoną to 240 dolarów, 5 świń i jeden ptak. Dwie świnie, ptak i jedyne 30 dolarów wystarcza jako zapłata za ślub z narzeczoną z odzysku (rozwódką lub wdową). Nic nie płaci się za kobietę, która była dwukrotnie mężatką.

W Turcji nietrzeźwych kierowców wywozi się 30 kilometrów od miejsca zamieszkania. Muszą wrócić do domu piechotą. Pod groźbą kary więzienia zabrania się im wtedy korzystania z publicznych środków komunikacji.

Władze więzienia Roumieh w Libanie zakazały skazanym nudzenia się w celach. Gdy tylko zaczyna doskwierać im nuda, zaczynają głośno śpiewać. Jest to znak dla pracowników więzienia, by zorganizować im jakieś zajęcie.

Anwar Ibrahim, szef resortu finansów Malezji, wydal zakaz hodowania kwiatów w doniczkach. Minister nakazuje obywatelom uprawiać w doniczkach warzywa.

Na Kubie, pod groźbą utraty auta, nie wolno wozić prywatnym samochodem nikogo oprócz najbliższej rodziny.

W Pekinie (Chiny) w wielu barach obowiązuje zakaz wstępu brzydkim kobietom.

Indianki z plemienia Yanomami (żyją w Wenezueli i Brazylii) mają zakaz rodzenia dziewczynek. Za urodzenie dziecka płci żeńskiej grozi publiczna chłosta.

Absurdalne przepisy w Europie

Nie tylko świat ma się czym pochwalić. W Europie również znajdziemy wiele absurdalnych przepisów prawnych.

W Europie przoduje Wielka Brytania

Najwięcej absurdalnych przepisów na europejskim podwórku obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim obowiązuje tam zakaz umierania w budynkach parlamentu. Jest to związane z tym, że osobie umierającej w środku przysługuje pogrzeb na koszt państwa. Oprócz umierania zakazane jest wchodzenie do parlamentu w zbroi.

Kilka przepisów dotyczy jeżdżenia londyńskimi taksówkami. Nie można w nich przewozić ludzkich zwłok i wściekłych psów. Poza tym nie można zatrzymywać taksówki na ulicy, jeśli choruje się na dżumę.

Z szacunku do królowej nie wolno przyklejać znaczków pocztowych do góry nogami. Niezastosowanie się do tego zakazu określane jest zdradą stanu.

Chcesz skoczyć z wieży Blackpool Tower? Zapomnij. Spadanie jest zabronione.

Musisz wpuścić do domu każdego, kto zapuka i powie, że chce skorzystać z toalety.

Każdy Brytyjczyk usiłujący sprzedać np. odkurzacz w miejscu publicznym naraża się na karę ograniczenia wolności do 3 miesięcy i 180 funtów grzywny.

A poza tym…

W Szwajcarii obowiązuje zakaz spłukiwania toalety po 22. Jest to związane z zakłócaniem ciszy nocnej.

W Mediolanie należy cały czas się uśmiechać. Wyjątkiem od tej prawnej reguły są pogrzeby i odwiedziny w szpitalu.

We Francji karane śmiercią jest nazwanie świni Napoleon.

W Atenach, prowadząc samochód w stroju kąpielowym, ryzykujesz utratę prawa jazdy.

W Grecji mężczyzna spóźniający się do pracy może usprawiedliwić się, twierdząc, że kochał się z żoną.

Młodzież szwajcarska ma zakaz fotografowania się nago (cała postać). Może natomiast robić to „w częściach”. Np. na jednym zdjęciu od pasa w górę, a na drugim – od pasa w dół.

W mieście Lepczyce (Białoruś) obowiązuje zakaz sprzedaży jajek. Jajka można nabyć wyłącznie w aptece, w dodatku jedynie na receptę.

Na Spitsbergenie w Norwegii obowiązuje absolutny zakaz picia alkoholu.

W Rumunii obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium państwa brudnym samochodom.

Absurdalne przepisy Unii Europejskiej

Unia Europejska jest znana z wydawania niezrozumiałych rozporządzeń. Kolejne dziwne pomysły unijnych parlamentarzystów wywołują jedynie uśmiech politowania. A z czego w ostatnich latach śmialiśmy się najgłośniej?

Uprawa bananów z kątownikiem?

Unia Europejska postanowiła między innymi uregulować krzywiznę banana. Rozporządzenie wprowadzono w 1995 roku. Zgodnie z nim banan mógł mieć przynajmniej 14 cm długości i zakrzywienie minimum 27 mm. Te zbyt wyprostowane i zbyt krótkie były przez plantatorów wyrzucane. Rozporządzenie nie ominęło również pospolitych ogórków – te za to musiały być prościutkie, by mogły trafić na sklepowe półki. Unia wycofała się z tych przepisów w 2008 roku. Okazało się, że do kosza trafiały bardzo dobre owoce, których jedyną wadą było zbyt małe zakrzywienie. Część plantatorów wyrzucała też banany spełniające normy, ale zakrzywione „brzydko”.

Dżem czy marmolada?

Marchewka to warzywo. Wie o tym każde dziecko. Ale nie unijni urzędnicy. Według nich marchew to owoc. W końcu każdy wie, że tylko z owoców robi się dżem. Problem pojawił się, gdy się okazało, że tradycyjny dżem portugalski produkowany jest z przysmaku Królika Bugsa. Unia wyszła naprzeciw producentom z Półwyspu Iberyjskiego i zadecydowała o zakwalifikowaniu marchewki do tej samej kategorii co truskawka czy wiśnia. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że z powyższych owoców można robić jedynie dżem. Zgodnie bowiem z unijnym rozporządzeniem marmoladę produkuje się wyłącznie z cytrusów.

Do kategorii owoców, z tego samego powodu, zaliczono również słodkie ziemniaki i jadalną część rabarbaru.

Pozostając w temacie warzyw…

Rzepa jest rzepą. Brukiew jest brukwią. Tak zadecydowała Unia. Jednocześnie wprowadziła wyjątek od tej oczywistej reguły. Jeśli brukiew wchodzi w skład tradycyjnego pieroga kornwalijskiego, może być określona jako rzepa. Trzeba o tym pamiętać od 2010 roku.

Urodziny bez balonów?

Dzieciom poniżej 8 roku życia nie wolno dmuchać balonów samodzielnie, bez nadzoru osób dorosłych. Grozi to bowiem połknięciem balona i zadławieniem się. Nie zdały się na nic tłumaczenia socjologów, że jest to nieodłączny element dorastania dziecka. Dyrektywa weszła w życie w 2011 roku i póki co ma się dobrze.

Przed użyciem przeczytaj instrukcję

Rzecz oczywista, mogąca zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom. Ale czy na pewno trzeba tworzyć wielostronicową instrukcję obsługi kaloszy? Czy też drabiny? Unia zadecydowała, że tak. Dzięki unijnym urzędnikom wiemy jak użytkować gumowe obuwie. Nie popełnimy też błędu, wchodząc czy schodząc z drabiny oraz ustawimy ją pod odpowiednim kątem.

Z florą na bakier, z fauną też pod górkę

Słodkowodną rybą jest nie tylko karp czy sum. Jest nią również ślimak. W ten sposób Unia poszła na rękę Francuzom, lubującym się w tym przysmaku. Dzięki zaliczeniu ślimaka do kategorii ryb hodowcy tego mięczaka mogą korzystać z unijnych dofinansowań.

To nie wszystkie absurdy, jakie wyczytać możemy w rozporządzeniach Unii Europejskiej. I zapewne nie ostatnie stworzone przez unijnych urzędników.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career