Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Brak dowodu rejestracyjnego – brak mandatu

Spis treści
rozwiń spis treści

W poniedziałek 1 października wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od tego momentu nieposiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu, czy ubezpieczenia OC nie będzie wiązało się z otrzymaniem mandatu.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie wyżej wymienionych dokumentów kierowcy zawdzięczać będą nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz podpisaniu odpowiedniego komunikatu przez ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Szef resortu cyfryzacji podkreśla, że owe zmiany były wyczekiwane przez wielu kierowców. Od tej pory życie uczestników ruchu drogowego ma być o wiele łatwiejsze.

O czym warto pamiętać

Nowe przepisy znoszą obowiązek wożenia ze sobą w samochodzie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Nie oznacza to jednak, że nie będą one sprawdzane podczas przeprowadzania kontroli. Od tego momentu wszelkie dane o samochodzie i ubezpieczeniu znajdą się w zasobach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). To stąd służby mundurowe uprawnione do przeprowadzania kontroli drogowej (policja, straż miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego) będą czerpały niezbędne informacje.

Warto pamiętać, że nadal jesteśmy zobowiązani mieć przy sobie dowód osobisty oraz prawo jazdy. Dodatkowo, możemy spotkać się z sytuacją, że funkcjonariusz zapyta o to, w czyim posiadaniu znajduje się na przykład dowód rejestracyjny. Wówczas wystarczy wskazać, że jest on np. w domu lub firmie.

Z elektronicznych danych nie będą jednak korzystać chociażby stacje kontroli pojazdów. W przypadku przeprowadzania przeglądu technicznego naszego samochodu, należy zatem posiadać dowód rejestracyjny przy sobie.

Obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego i polisy OC pozostaje w mocy, jeżeli prowadzimy samochód zarejestrowany poza granicami Polski.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Do tej pory, gdy podczas kontroli zostało stwierdzone, że nasz pojazd nie może być dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych, z powodu np. zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego czy zbyt wysokiej emisji spalin, funkcjonariusz zatrzymywał fizycznie nasz dowód rejestracyjny, za co wystawiał pokwitowanie.

Od 1 października nadal będziemy otrzymywać pokwitowanie. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbędzie się jednak drogą elektroniczną. Funkcjonariusz odnotuje w systemie informatycznym odpowiednią informację, a następnie przekaże ją do CEPIK.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career