Czy z wygranej w kasynie za granicą musimy rozliczyć się z fiskusem

Z takim pytaniem wystąpił mieszkaniec naszego kraju, który zamierza zarabiać na wygranych w turniejach pokerowych, organizowanych przez licencjonowane podmioty we Francji.

Mężczyzna jest polskim rezydentem podatkowym i płaci w naszym kraju PIT od dochodów z umowy o pracę. We Francji będzie korzystał z wynajętego przez siebie mieszkania. Polak zamierza grać nie tylko w tradycyjnych turniejach pokerowych, ale też w grach online. Zgodnie z jego wyjaśnieniami, wyznacznikiem tego, czy taka internetowa gra jest organizowana w Republice Francuskiej jest „fr” po kropce na końcu adresu strony internetowej. Uczestnikami mogą być jedynie osoby, które grają z terytorium Francji. Ten wymóg jest bezwzględny i organizatorzy weryfikują jego spełnianie przez sprawdzenie adresu IP grającego. Dyrektor KIS, odpowiadając na zapytanie zainteresowanego, przyznał, że przysługuje mu zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Uzasadnienie: art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT

Zgodnie z przepisem: wygrane w kasynach gry oraz w grach bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego; Na podstawie przepisów Dyrektor KIS stwierdził, że skoro organizatorem określonych przez mężczyznę gier i turniejów odbywających się na terytorium Republiki Francuskiej są podmioty uprawnione na podstawie prawa francuskiego, to wygrana będzie zwolniona z podatku. 

W konsekwencji wygranych nie będzie trzeba wykazać w zeznaniu PIT.