Mobilna wersja dowodu osobistego – gdzie można jej używać?

7 maja 2019
hello world!

Już od 23 kwietnia użytkownicy aplikacji mObywatel mogą potwierdzić swoją tożsamość, używając dokumentu w wersji elektronicznej np. na poczcie przy odbiorze listu poleconego. Jak to działa? Jakie kryteria muszą zostać spełnione, by mieć dostęp do swojego dowodu osobistego w telefonie?

Resort cyfryzacji, z Markiem Zagórskim na czele, przeprowadził badanie, które sprawdziło, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że najczęściej dzieje się to na poczcie, konkretniej – podczas odbierania listu poleconego. Wielu Polaków nie nosi jednak na co dzień przy sobie dowodu osobistego. Nagłe sytuacje, gdy trzeba go okazać, bywają zatem nieco problematyczne. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło temu zaradzić.

Od 23 kwietnia, przy odbiorze listu poleconego na poczcie, wystarczy wyciągnąć z kieszeni smartfona, zalogować się do aplikacji mObywatel i pokazać pani w okienku swój dowód tożsamości na ekranie telefonu. Czynność ta stała się w pełni legalna wraz z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 4 kwietnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego (DzU z 8 kwietnia 2019, poz. 650). Zgodnie z tymi przepisami stwierdzenia tożsamości osób uprawnionych do odbioru przesyłek rejestrowanych można dokonać również na podstawie dokumentu elektronicznego. Wystarczy okazać go na ekranie urządzenia mobilnego osobie stwierdzającej tożsamość.

Aplikacja mObywatel

Swój dowód osobisty możemy bezpiecznie przechowywać w swoim smartfonie w specjalnie stworzonej do tego rządowej aplikacji. Należy jednak pamiętać, że mObytwatel nie jest „zamiennikiem” tego dokumentu,  jednak w niektórych urzędach może okazać się pomocny. Podróżując za granicę, nadal potrzebujemy bowiem fizycznego dowodu tożsamości.

Aplikacja daje dostęp dokładnie do tych samych danych, które mamy w dowodzie osobistym. Są to: nasze imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja o urzędzie, który wydał dowód tożsamości. Aplikacji możemy używać m.in. na recepcjach, w hotelach, przy wejściu na basen czy siłownię. Umożliwia ona też wymianę danych pomiędzy obywatelami. W sytuacjach takich jak stłuczka można okazać swoje dane bez konieczności spisywania, skanowania czy fotografowania dowodów osobistych przez funkcjonariuszy policji, przy czym dane drugiej osoby można sprawdzić, używając opcji mWeryfikator.

Nie można wykorzystać aplikacji mObywatel do weryfikacji naszej tożsamości w sądzie czy u notariusza.  Tutaj bowiem obowiązkowa jest fizyczna forma dowodu osobistego.

Jak skonfigurować aplikację mObywatel? Po pierwsze należy zadbać o założenie Profilu Zaufanego. Jest to prosta procedura, w której pomaga nam bankowość elektroniczna. W celu weryfikacji naszej tożsamości musimy wejść na stronę obywatel.gov.pl i wybrać ikonę swojego banku. W tym momencie zostajemy automatycznie przeniesieni do serwisu bankowości elektronicznej, gdzie musimy się zalogować i wypełnić odpowiedni formularz. I tyle, właśnie staliśmy się posiadaczami Profilu Zaufanego (który obecnie posiada około 3,4 mln Polaków). W celu przeniesieniu go do mObywatel należy zalogować się do aplikacji za pomocą naszego banku. Po wykonaniu wszystkich kroków na ekranie powinien wyświetlić się nasz dowód tożsamości.

Ministerstwo Cyfryzacji stawia na rozwój

Z komunikatu resortu wynika, że aplikacja jest stale rozwijana. Obecnie uczniowie korzystający ze smartfonów z system Android w mObywatel mogą mieć zakodowaną swoją mLegitymację szkolną. W planach jest także utworzenie podobnego udogodnienia dla studentów (mLegitymacja studencka).

chevron-down
Copy link