E-papierosy objęte akcyzą

18 października 2017
hello world!

Rząd poinformował, że płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r.

Oznacza to, że te produkty będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Zostaną objęte obowiązkiem banderolowania. To potwierdzi ich legalne pochodzenie oraz lepszą kontrolę państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą.

Stawka akcyzy

Według projektu stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy jego mililitr. Wyznaczając tę wielkość, wzięto pod uwagę poziom opodatkowania stosowany przez kraje unijne. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Oznacza to, w niektórych przypadkach prawie 100 % wzrost ceny produktów alternatywnych dla zwykłych papierosów.

Komentarz do ustawy

Twórcy ustawy argumentują, że używanie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich – nieopodatkowanych akcyzą – odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Dodatkowo akcyzą zostanie objęty płyn do papierosów elektronicznych, także gdy nie zawiera on nikotyny.

Alternatywa dla tradycyjnych papierosów

E-papierosy pojawiły się po raz pierwszy już w latach 60. w USA. Miały stanowić alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Tradycyjne wyroby tytoniowe zawierają, jak wiemy, szkodliwe substancje rakotwórcze np. tlenek węgla. W Polsce po raz pierwszy na większą skalę zyskały na popularności około roku 2006. Przez ten czas nie były one objęte dodatkowymi akcyzami lub podatkami.

 

chevron-down
Copy link