E-zwolnienia coraz popularniejsze

27 września 2018
hello world!

Coraz więcej lekarzy przekonuje się do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. W niektórych województwach e-ZLA stanowią już nawet połowę wszystkich wystawianych L4. Papierowe zwolnienia można wystawiać do końca listopada. Od 1 grudnia wszyscy lekarze będą musieli dostosować się do nowych przepisów.

ZUS podał, że w sierpniu w Polsce wystawiono prawie 38% zaświadczeń lekarskich e-ZLA. To o 2% więcej niż w lipcu. Dwa województwa przekroczyły 50% zwolnień wystawionych elektronicznie: zachodnio-pomorskie (52%) oraz podlaskie (50%).

Liczba ta rośnie z każdym miesiącem. Główną przeszkodą jest fakt, że lekarz chcący wystawić e-ZLA musi posiadać profil na PUE ZUS, bądź też zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Jak podaje ZUS, w sierpniu ponad 40 tys. lekarzy skorzystało z możliwości wystawienia elektronicznego zaświadczenia lekarskiego. To stanowi 27,5% lekarzy upoważnionych do wystawiania zwolnień lekarskich. W lipcu liczba ta wynosiła 38 tys., a w czerwcu - 35 tys.

Elektronicznie = łatwo

Możliwość wystawienia e-ZLA jest ułatwieniem zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów i ich pracodawców.

Przede wszystkim wystawienie zwolnienia w formie elektronicznej jest co do zasady szybsze niż wypisanie papierowego formularza. System zaczytuje dane pacjenta, odpada więc chociażby prawdopodobieństwo pomyłki w numerze PESEL. Po uzupełnieniu numeru PESEL pozostałe dane uzupełniają się automatycznie.

Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS drogą elektroniczną również automatycznie. Lekarz nie musi zatem dostarczać zwolnienia do ZUS osobiście oraz przechowywać drugiej kopii.

Pracownik z kolei nie musi dostarczać zwolnienia do swojego pracodawcy ani ZUS (jeśli pacjentem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą).  Pracodawca automatycznie jest też informowany o chorobie pracownika. E-ZLA zostaje przesłane na profil PUE płatnika składek oraz do systemu ZUS.

Automatyczność likwiduje również częsty problem, jakim do tej pory było dostarczenie zwolnienia pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Nie grozi więc ewentualna obniżka zasiłku chorobowego z powodu przekroczenia tego terminu.

Zwolnienie od sekretarki medycznej

Warto również wspomnieć o nowej zmianie dotyczącej wystawiania zwolnień lekarskich. Sejm przyjął nowelizację, zgodnie z którą zwolnienie lekarskie będzie mogła wystawić również sekretarka medyczna na podstawie dokumentacji medycznej sporządzonej przez lekarza.
chevron-down
Copy link