UOKiK po raz kolejny ostrzega przed kryptowalutami

17 kwietnia 2019
hello world!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie konsumenckie przed singapurską spółką wprowadzającą na rynek kryptowalutę DasCoin. W opinii Urzędu możemy mieć do czynienia z piramidą finansową. CL Singapore Pte. Ltd obiecuje bowiem zyski w zamian za namówienie innych osób do skorzystania z usług firmy. 

Wątpliwa spółka z Azji 

Singapurska spółka oprócz wprowadzania na rynek nowej kryptowaluty buduje również swoją sieć sprzedażową, która funkcjonuje obecnie pod nazwą NetLeaders. Przedsiębiorca oferuje konsumentom różnego rodzaju licencje. Cena, jaką trzeba zapłacić waha się od 100 euro do 25 tys. euro. Osoba, która zdecyduje się na zakup licencji, za dokonaną wpłatę otrzymuje określoną wartość cykli. Za zakupione cykle klient może kupić usługi oferowane przez singapurską spółkę lub walutę DasCoin. Zdaniem Urzędu wspomniane oferty mogą być oszustwem, ponieważ większość produktów, które rzekomo ma udostępniać wykupiona licencja tak naprawdę nie istnieje.

System promowany przez azjatycką spółkę obiecuje zyski przede wszystkim klientom, którzy zachęcą innych do lokowania pieniędzy w swoje usługi. Prezes UOKiK Marek Niechciał uważa, że CL Singapore oferuje jedynie obietnice bez pokrycia. Celem spółki jest sprowadzenie jak największej liczby klientów, którzy ulokują tam swoje oszczędności. Pieniędzmi tymi mieliby się podzielić pomysłodawcy oszustwa oraz główni „naganiacze”. W rezultacie inwestorzy zostaną zatem bez pieniędzy, ale z obietnicami wielkiego zysku. 

Prokuratura prowadzi śledztwo

Działalnością CL Singapore zainteresowała się również prokuratura. W 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała UOKiK o wątpliwościach związanych z kryptowalutą DasCoin. W opinii KNF dotychczasowa działalność związana z promocją DasCoin może stanowić nieuczciwą praktykę rynkową oraz wprowadzać konsumentów w błąd. Mając to na uwadze, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Obecnie postępowanie w sprawie toczy się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pod sygn. PO 5 Ds. 33.2017.

Źródło:

uokik.gov.pl

chevron-down
Copy link