Premier Mateusz Morawiecki wnioskuje o wotum zaufania

12 grudnia 2018
hello world!

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w Sejmie i poprosił o udzielenie jego rządowi wotum zaufania. "Muszę mieć pewność, że rząd ma mandat i poparcie większości parlamentarnej".

Wotum zaufania - pewność przy pracy

Szef rządu Rzeczpospolitej Polskiej zwrócił się do Marszałka Sejmu o wotum zaufania z prośbą o jego procedowanie. Mateusz Morawiecki argumentuje swoją niespodziewaną decyzję tym, że potrzebuje pewności w formie "mandatu" by skutecznie działać na szczycie UE, który ma odbyć się już w ten czwartek, 14 grudnia 2018 roku.

Zdaniem opozycji takie zagranie ze strony premiera to zwykły ruch wyprzedzający. Pod koniec listopada 2018 roku Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności. Innymi słowy. Szef rządu nie musi się bronić przed zarzutami, a jedynie staje w pozycji proszącej o udzielenie wotum zaufania.

"Premier @MorawieckiM w Sejm: Na tym posiedzeniu muszę mieć pewność, że Rząd ma mandat i poparcie większości parlamentarnej. Zwracam się do Marszałka Sejmu o wotum zaufania i proszę o jego procedowanie." - Kancelaria Premiera on Twitter

Wotum zaufania i wotum nieufności - zagrania taktyczne?

Prawdopodobieństwo udzielenia wotum zaufania przy obecnym wsparciu Parlamentu jest praktycznie pewne. Wiadomym było również, że wniosek opozycji o wotum nieufności jest z góry skazany na porażkę. Stanisław Tyszka, poseł partii Kukiz'15 jest niezadowolony z takiego stanu rzeczy i podkreśla, ze są to zbędne zachowania.

"Na wniosek premiera Sejm przerywa pracę nad budżetem, najważniejszą ustawą w ciągu roku, żeby robić polityczny cyrk z wotum zaufania i wotum nieufności. To są żarty z Polaków. Mam nadzieję, że zapłacą za to w kolejnych wyborach." - Stanisław Tyszka on Twitter

Wotum zaufania i wotum nieufności - czym są?

Jest to uchwała parlamentu, która aprobuje działania rządu i okazuje im pełne wsparcie. Wspomniane wotum stosuje się zawsze podczas zakończenia procesu powoływania rządu. Zdarza się i tak, że zostaje udzielone na wniosek podczas bieżącej działalności rządu.

Prezes Rady Ministrów, którym w tym momencie jest Mateusz Morawiecki ma prawo zwrócić się do Sejmu o udzielenie wotum zaufania w każdym momencie. Jest ono udzielane przez Sejm zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wotum nieufności objawia się brakiem pozytywnej reakcji na wspomniany wniosek, a w takiej sytuacji szef rządu ma obowiązek podać się do dymisji.

Od początku III RP miały miejsce 5 głosowań nad udzieleniem wotum zaufania na wniosek premiera.

  • 13 czerwca 2003 rok - Leszek Miller otrzymał wotum zaufania;
  • 15 października 2004 roku - Marek Belka otrzymał wotum zaufania;
  • 12 października 2012 roku i 25 czerwca 2014 roku - Donald Tusk otrzymał wotum zaufania

Podsumowując. W tym wypadku również prawdopodobne jest, że Sejm podtrzyma tradycję, a Mateusz Morawiecki otrzyma oczekiwane wsparcie.

chevron-down
Copy link