mObywatel z mPojazdem

13 maja 2019
hello world!

Osoby korzystające z aplikacji mObywatel mogą już sprawdzić, kiedy upływa termin badania technicznego ich pojazdu. Aplikacja przypomni nam też, do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC. W nowej usłudze mPojazd znajdziemy również dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

– W aplikacji mObywatel od kilku dni funkcjonuje usługa mPojazd. Postanowiliśmy tę usługę zaoferować z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że w przypadku braku czy nieposiadania przy sobie dokumentów pojazdu, w momencie gdy następuje kontrola usługa mPojazd ma nam pomóc przejść kontrolę sprawnie – dodał minister.

Dane z mPojazdu odzwierciedlają dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

O czym powie nam mPojazd?

W aplikacji mPojazd znajdziemy między innymi wszystkie informacje dotyczące ubezpieczenia OC. Sprawdzimy więc nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia i jego wariant. Ponadto 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC aplikacja przypomni nam, że czas zacząć przeglądać oferty ubezpieczycieli. Z aplikacji dowiemy się także wszystkiego o naszym samochodzie. Znajdziemy w niej model i markę, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN oraz termin ostatniego badania technicznego. Aplikacja przypomni nam również o kolejnym badaniu technicznym (tak samo jak przy ubezpieczeniu OC). Usługa pozwala także na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że aplikacja mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android od 6.0 wzwyż. Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

chevron-down
Copy link